Šta je taksacija šuma i zašto je važna?
Javno preduzeće ,,Nacionalni park Tara“ se trudi da u zaštiti i korišćenju šuma primenjuje najodrživije metode. Jedna od takvih metoda jeste i taksacija, saopštilo je preduzeće.
Taksacija ili inventura šuma je premer (popis) drveća debljine iznad 10 cm. Premer može biti totalni i delimični (na krugove ili pruge). Ova metoda je važna je kako bismo znali stanje i strukturu šuma, odnosno koliko smo za deset godina uzeli od prirode i koliko možemo uzeti u narednoj deceniji, a da je ne oštetimo.
U Nacionalnom parku Tara vrši se totalni premer šuma. U izdvojenim odeljenjima, odnosno odsecima, na svakih 10 godina mere se sva stabla debljine iznad 10 cm. Stabla se mere prečnicom tačnosti na cm, a da bi se dobila zapremina, vrše se i merenje visine stabala pomoću elektronskih visinomera.
Totalni premer je najtačniji, najpouzdaniji metod u planiranju i gazdovanju šumama, ali je to i najskuplji metod i često se sprovodi samo u sastojinama u kojima se vrše naučna istraživanja. Ipak, svesni vrednosti i značaja šuma Tare, upravljač Nacionalnog parka Tara, sprovodi totalni premer u svim sastojinama, odnosno gazdinskim jedinicama.
Prvi totalni premer je urađen 1960. godine u gazdinskoj jedinici “Tara”, tako da su 2020. godine šume Ravne Tare merene sedmi put. Ovog leta, sprovodi se šesti premer gazdinske jedinice “Crni Vrh” (prvi premer 1972. godine).
U timu za premer šuma nalaze se šumarski inženjeri i šumarski tehničari Nacionalnog parka Tara, kao i druga angažovana lica. Premerom rukovodi Aleksandar Đurić – rukovodilac Službe za planiranje, projektovanje, zaštitu i uređenja šuma.
JP ,,Nacionalni park Tara“ u ovaj posao uključuje i studente, srednjoškolce i druge nezaposlene građane i time im obezbeđuje sezonski posao.
Ove godine u taksaciji su učestvovali i učenici Šumarske škole iz Kraljeva u sklopu stručne prakse. Oni su se kroz premer šuma upoznali sa radom na terenu i videli kako poziv za koji se spremaju u školi izgleda i u praksi.