Oronule azbestno-cementne cevi deo su vodovoda Beograda: Ima li razloga za brigu?

Skoro 400 kilometara vodovodne mreže ispod Beograda čine azbestno-cementne cevi. Reč je o materijalu koji je odavno povučen iz upotrebe. U budućnosti će biti zamenjene onim od savremenih materijala, kažu u Beogradskom vodovodu.
U sistemu beogradskog vodovoda ima oko 380 kilometara azbestno-cementnih cevi. Uglavnom su postavljene 60-tih i 70-tih godina prošlog veka.Taj materijal se više ne koristi.
– On nije direktno toksičan, već je problem kada njegove čestice, koje su po svojoj prirodi sitne, igličaste, dođu u naš organizam – kaže dr Konstantin Ilijević sa Hemijskog fakulteta.
Ističe da te čestice zbog igličaste strukture imaju tendenciju da se zabijaju u tkiva, a organizam se brani tako što ih obloži zaštitnom opnom, objašnjava Ilijević.
– Ali, zbog svoje igličaste prirode probijaju tu opnu i ponavljaju te mikropovrede, što dovodi do niza upalnih procesa – kaže sagovornik RTS-a.
Ilijević objašnjava da je azbest najčeće vezan za zagađenje koje dolazi iz vazduha.
Cevi krte i neotporne na promene temperature i pritiska
Azebst u cevima je izlovan i ne postoji mogućnost da se pojavi u vodi za piće, kažu u Beogradskom vodovodu.
Izvršni direktor za vodovodni sistem JKP “Beogradski vodovod i kanalizacija” Branimir Sević kaže da svi azbestno cementni cevovodi koji su ugrađivani tih godina imaju unutrašnju cementnu zaštitu.
– Sama pijaća voda je fizički odvojena od azbest cementnog materijala, takođe ne postoji mogućnost da delovi azbest cementnog materijala dođu u kontakt sa pijaćom vodom – objašnjava Sević.
Najveći problem je, zapravo, u održavanju ovakvih cevovoda. Krti su i neotporni na promene temperature i pritiska. Lako se stvaraju pukotine koje mogu da dovedu do eksplozije cevi u dužini i do desetak metara.
U prethodnom toplotnom talasu najviše kvarova bilo je upravo na ovim cevovodima.
– U pitanju su otkidanja čitavog jednog dela materijala koji dovodi do neminovnosti zamene tog dela cevovoda – kaže Sević.
Objašnjava da se sami defekti na azbestno-cementnim materijalima ogledaju u isecanju i zameni savremenim materijalima tog jednog parčeta koje je najčešće od dva pa do 10 metara.
Azbestni cevovodi najviše su korišćeni u naseljima u opštinama Čukarica, Zemun, Surčin i na levoj obali Dunava.
Trenutno ekipe Beogradskog vodovoda postavljaju nove, izgrađene od savremenih materijala u Ostružnici, Velikoj Moštanci, Umci i Barajevu, a u planu je da se azbestne cevi zamene u celom gradu.
Izvor: RTS