U Zagrebu 27% manje mešanog komunalnog otpada

Foto: cistoca.hr
Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević saopštio je da prvi podaci pokazuju da je od uvođenja novog modela odvoženja otpada u oktobru, u odnosu na isti mesec prošle godine, u Zagrebu 27% manje mešanog komunalnog otpada koji građani odlažu, a povećalo se razdvajanje otpada po vrstama, prenosi Beta.
Odvojeno je čak 40% više plastike, 36% više biootpada i 9% više papira, rekao je Tomašević novinarima.
Dodao je da provere u porodičnim kućama pokazuju da je vrlo dobro prihvaćen novi model odvoza otpada u posebnim vrećama radi lakšeg sortiranja.
Novi model sakupljanja otpada u centru Zagreba u primeni je od 1. oktobra i izmedju ostalog predvidja odvoz mešanoga komunalnog otpada iz centra grada svaki dan sem nedelje.
Građani mešani komunalni otpad odlažu u plavim “ZG vrećama” ispred svojih ulaza između 20 i 22 sata da bi ih odnelo komunalno preduzeće “Čistoća”. Odlaganje “ZG vreća” van predviđenog vremena podleže kaznama.
Ostale vrste otpada se sakupljaju u posebnim kontejnerima.











