U planu Botanička bašta u Niškoj Banji

kaktus_2

Flora naše zemlje i celog sveta na jednom malom prostoru – namera je Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj grada Niša (KLER) da Nišlijama pruži Botanička bašta koja bi bila na oko 2,5 hektara u Niškoj Banji. Iako idejno rešenje za “zelenu oazu” nije izrađeno, iz KLER-a kažu da će građani dobiti mesto za estetsko uživanje, opuštanje i rekreaciju, ali se ne zna kada i koliko će to da košta.

Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj, koja je dosad retko odgovarala na pitanja novinara Južnih vesti ovog ovog puta je odgovorila – delimično. Detaljno su opisali šta bi Botanička bašta donela gradu i građanima, ali nisu precizirali kada će Nišlije dobiti Botaničku baštu i koliko će ona koštati.

Četvrte izmene i dopune Plana generalne regulacije područja Gradske opštine Niška Banja – prva faza predviđaju Botaničku baštu koja se godinama najavljuje. Iako su prošle godine nadležni rekli da će do kraja godine biti izrađeno idejno rešenje, postupak je i dalje u fazi sumiranja javnog uvida.

Površina planiranog kompleksa botaničke bašte je oko 2,49 hektara, a bruto razvijena građevinska površina oko 0,75 hektara. Nakon usvajanja Četvrte izmene i dopune Plana generalne regulacije područja Gradske opštine Niška Banja – prva faza stvoriće se uslovi za završetak idejnog rešenja Botaničke bašte, Niška Banja, Niš – navode iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj.

Uključivanjem Botaničke bašte u turističku ponudu grada i regiona, kako kažu iz KLER-a, građani će dobiti još jedan objekat za estetsko uživanje, opuštanje i rekreaciju.

Namera je da se na malom prostoru sastavi flora naše zemlje i celog sveta i Botanička bašta postane “zelena oaza” grada, pogodna za očuvanje prirodnog bogatstva i raznovrsnosti živog sveta naše zemlje i šire, što povoljno utiče na poboljšanje kvaliteta životne sredine i zdravlja stanovništva – ističu.

Što se tiče turizma, planiraju da Botanička bašta bude privlačna đačkom turizmu, ali i specijalnim turama i kongresnom turizmu. Njena osnovna funkcija bila bi obrazovna i naučna pa iz KLER-a ističu da će biti značajno za đake i studente.

Ova živa laboratorija daje mogućnost zaštite i korišćenja, uključujući i prevenciju od istrebljenja, reintrodukciju vrsta, ekološku sanaciju i naučno istraživački rad u širokom broju primenjenih grana ekonomije i nauke kao što su poljoprivreda, hortikultura, šumarstvo, medicina, biotehnologije – navode iz KLER-a.

Opisuju da će u Botaničkoj bašti biti dominantne zelene površine, ali da će imati i staklenik. U Niškoj Banji će se onda proučavati biologija biljaka, razrađivati metode gajenja, štititi vrste kojima preti isčezavanje, prikaže prirodno bogatstvo i lepote biljnog sveta.

Izvor: Južne vesti

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300