Srbija u novoj tranziciji – Da li ćemo dobiti ministarstvo za zelenu transformaciju i energetsku efikasnost?

energetska tranzicija
energetika_vetropark_dalekovodi

Problemi u oblasti životne sredine u Srbiji su sve alarmantniji. Zagađenje na sve strane. Jedan od koraka unapred je više čiste energije, uspostavljanje energetske efikasnosti, veća energetska bezbednost.

Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike Srbije Zorana Mihajlović izjavila je već nekoliko puta ove godine da bi Srbija brže dugoročno obezbedila energetsku stabilnost koristeći obnovljive izvore energije kada bi imala ministarstvo za zelenu transformaciju i energetsku efikasnost.

Pitali smo ministarku Mihajlović da li ima naznaka da bi takvo ministarstvo moglo da se nađe u novom sastavu Vlade?

– Koja će ministarstva biti u novoj Vladi znaće se kad se bude znao najpre mandatar, a onda i sastav nove Vlade. Verujem da bi bilo dobro da takvo ministarstvo postoji jer bi to bio podsticaj da proces zelene tranzicije dobije još veći zamah i da budemo efikasniji i u reformama u energetskom sektoru i u realizaciji novih investicija u ovom sektoru koje su klјučne za energetsku bezbednost Srbije – rekla je Mihajlović za portal SRDA.

Šta je zelena tranzicija za Srbiju?

Mihajlović je podsetila da se naša zemlja, kada se priklјučila Pariskom sporazumu o klimi zajedno sa više od 190 zemalјa sveta, jasno opredelila za put kojim želi da ide kad je u pitanju kako energetika, tako i odnos prema životnoj sredini i klimatskim promenama.

– Zelena energija nije stvar samo međunarodnih obaveza, ona se nedvosmisleno tiče svakoga od nas i presudno utiče na kvalitet naših života. Više čiste, zelene energije znači smanjenje emisija sumpor-dioksida i uglјen-dioksida, odnosno čistiji vazduh i zdravu životnu sredinu, zdravu zemlјu, čiste reke, plavo nebo. To znači zdravu Srbiju koju ostavlјamo budućim generacijama. Srbija je u prilici da, koristeći najbolјa evropska i svetska iskustva, izabere svoj put energetskog razvoja, prilagođen našem podneblјu i resursima kojima raspolažemo i na taj način obezbedi efikasan privredni napredak. Iako smo u višedecenijskom zastoju kada je razvoj novih postrojenja za proizvodnju energije u pitanju, ne samo da postoje svi uslovi da i u Srbiji primenimo nove tehnologije, nego nije kasno da i sami budemo inovativni.

Zorana Mihajlović

Foto: mre.gov.rs

Ministarka je ukazala da ako želimo da Srbija bude deo Evrope, put koji vodi ka tome podrazumeva kao jedan od važnih uslova i usklađivanje sa strateškim pravcima i politikama EU u oblasti energetike, što nedvosmisleno usmerava Srbiju u pravcu Zelene agende.

– Zelena agenda nije kočnica razvoja, već predstavlјa potencijalno novi model rasta koji podrazumeva nove investicije, nova radna mesta, tehnološki napredak i pronalaženje ravnoteže između razvoja energetike i privrede, i zaštite životne sredine.

U novom investicionom planu, koji obuhvata planirane i potencijalne projekte u oblasti rudarstva i energetike, ukupne vrednosti veće od 35 milijardi EUR, obnovljivi izvori čine više od polovine predviđenih novih energetskih kapaciteta i zajedno sa reverzibilnim hidroelektranama, presudno će doprineti većoj energetskoj bezbednosti Srbije u narednim decenijama, navodi Mihajlović.

– Izgradnja novih kapaciteta koji koriste obnovlјive izvore odvijaće se uporedo sa razvojem prenosne i distributivne elektroenergetske mreže, kako bi razvoj energetskog sektora bio održiv, efikasan, ekonomičan i vodio ka višem stepenu energetske bezbednosti i sigurnosti.

Dalјim razvojem sektora OIE i dekarbonizacijom energetskog sektora, Srbija postaje deo globalnih tokova koji podrazumevaju pronalaženje rešenja za klimatski neutralnu proizvodnju energije i očuvanje životne sredine, napominje ministarka energetike.

– Energetska tranzicija Srbije biće postepena ali sigurna, održiva i efikasna i u skladu sa utvrđenim energetskim i ekološkim cilјevima. Ostvarenje cilјa energetske nezavisnosti Srbije, kao rezultata korišćenja potencijala OIE kojima raspolažemo, danas je realno i ovu priliku ne smemo da propustimo – istakla je ministarka Mihajlović.

Koji su najznačajniji koraci koje Srbija treba da napravi u zelenoj tranziciji?

Solarna energija

Ministarka Mihajlović je napomenula da je prvi korak u pravcu zelene energetske tranzicije napravljen prošle godine kad su doneti novi zakoni, moderni i usklađeni sa regulativom EU, kada je napravljen novi investicioni plan vredan oko 35 milijardi evra i započeta izrada novih strategija.

Sledeći važan korak, kako je rekla Mihajlović, biće usvajanje Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana Republike Srbije do 2030. godine, sa vizijom do 2050. godine, “kojim ćemo definisati novu energetsku politiku koja podrazumeva stvaranje zelene energetike, kao i dinamiku ostvarenja glavnih cilјeva ove strategije”. Takođe, paralelno sa INEKP izrađuje se i nova Strategija razvoja energetike.

– Na Integrisanom nacionalnom energetskom i klimatskom planu radimo unazad godinu dana, da bismo nedavno došli do trenutka da javnost upoznamo sa scenarijima, sa cilјem da zajedno – država, energetski subjekti, univerziteti, civilni sektor, građanke i građani – dođemo do scenarija koji je najbolјi i oko kojeg ćemo imamo konsenzus, jer je to konsenzus o tome u kakvoj zemlјi želimo da živimo. Javna rasprava o ovom dokumentu će trajati koliko god da je potrebno, sa cilјem da dokument bude usvojen do kraja 2022. godine – najavila je ministarka, i dodala:

– Moramo biti ambiciozni kako bismo pomerili stvari na bolјe, ali moramo biti i svesni da je 2030. godina veoma blizu i da treba delovati odmah, ukoliko želimo da ostvarimo klјučne cilјeve, a to su smanjenje emisija sa efektom staklene bašte u 2030. u odnosu na 1990. za oko 40% i učešće obnovljivih izvora energije u bruto finalnoj potrošnji energije u 2030. od najmanje 40%.

 

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300