Sadnice Pančićeve omorike – Postavljen novi staklenik u rasadniku “Lug” u Bajinoj Bašti

staklenik rasadnik Lug
staklenik rasadnik Lug

Foto: nptara.rs

U rasadniku “Lug” u Bajinoj Bašti postavljen je novi staklenik sa kapacitetom proizvodnje od 20.000 komada sadnica četinara: Pančićeve omorike, jele i smrče, navodi se u saopštenju Nacionalnog parka Tara.

Staklenik je okvirno spoljne dimenzije 21×4,3 m. Sastoji se od kontejnera sa ćelijama 4,5×4,5 m, postavljenim na radne stolove sa grejanjem i obezbeđenim sistemom za orošavanje. Staklenik je izgrađen od čelične konstrukcije sa odgovarajućom pokrivkom i obezbeđenim ventilacionim otvorima, odnosno sistemima za bočno provetravanje, kao i sistemom za zalivanje – orošavanje.

Zbog samog očuvanja genofonda i osobenosti i značaja Pančićeve omorike kao pionirske vrste, koja ima sposobnost naseljavanja i obnavljanja narušenih staništa i vrste koja po svojim biološkim i ekološkim osobinama ima preduslove za široku upotrebu u ozelenjavanju površina u urbanim sredinama (otpornost na izduvne gasove, dim i prašinu), neophodno je iz više razloga primenjivati kontejnersku proizvodnju sadnica, saopšteno je.

Primenom kontejnerske proizvodnje sadnica, koja obezbeđuje prijem većeg broja jedinki iz kilograma (veoma skupog) semena, postiže se veća rentabilnost same proizvodnje.

– Ovakve sadnice imaju prednost u odnosu na klasične sadnice, jer je kraći proizvodni ciklus, bolji prijem i lakša adaptacija na stanište, jer već imaju busen. Proizvodnju je moguće organizovati u zatvorenom prostoru, što daje veći potencijal za izbegavanje suše, pa je i pošumljavanje sa takvim sadnicama lakše – ističe Nebojša Mitrović, šef Službe za zaštitu i gajenje šuma u JP “Nacionalni park Tara”.

Neke od osnovnih prednosti kontejnerskih sadnica su:

– Veći procenat preživljavanja, jer se iz kilograma semena dobija veći broj sadnica.

– Osetljivost na poleganje ponika – fusarium je isključena zbog niske PH vrednosti supstrata koji se koristi za proizvodnju.

– Proizvodnju je moguće organizovati u zatvorenom prostoru (staklenicima), gde su kontrolisani uslovi za uzgoj sadnica na odgovarajućoj podlozi;

– Proizvedene sadnice imaju niži odnos izdanaka i korena i veći potencijal rasta korena, što daje veći potencijal za izbegavanje suše, nakon pošumljavanja na terenu (prevazilazi stres pri sadnji);

– Sadnice bez korena se obično proizvode od jedne do četiri sezone rasta, bilo da se gaje u kontinuitetu u jednoj leji ili se prebace u drugu leju, obično sa manjom gustinom, da se omogući dodatni razvoj sadnica. Kontejnerske sadnice se obično uzgajaju jednu do tri godine, u zavisnosti od tipa kontejnera koji se razlikuju po zapremini i gustini;

– U staklenicima se može organizovati proizvodnja tokom cele godine;

– Celokupan proces proizvodnje se može mehanizovati, pa i automatizovati;

– Troškovi proizvodnje po sadnici su niži.

 

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300