Mediji: Kuva se sporazum EU i Srbije oko litijuma

Foto: pixabay/DariuszSankowski
Razmatraju se poslednje pravne prepreke pre nego što dođe do realizacije trgovinskog partnerstva EU – Srbija za snabdevanje litijumom iz regiona Jadar, piše Euronews.
Zvanično trgovinsko partnerstvo o snabdevanju kritičnim sirovinama iz Srbije je u pripremi, a pregovori oko pravnih prepreka su u finalnoj fazi, izjavio je komesar Maroš Šefčovič za Euronews tokom događaja na visokom nivou u Briselu.
Trgovinski sporazum između EU i Srbije kuva se već neko vreme s potpisivanjem pisma o namerama prošlog septembra, s ciljem da se ojača i proširi saradnja u vezi sa kritičnim sirovinama i lancima snabdevanja za električne automobile — kako piše Euronews jasan je signal da su izvršna vlast EU i Beograd bile zainteresovane da udruže snage, pod uslovom da se reše svi izazovi u vezi sa društvenim i ekološkim prihvatanjem oko potencijalne rudarske regije.
Na marginama Samita o kritičnim sirovinama (EIT) održanog ove nedelje u Briselu, Šefčovič je govorio o “jedinstvenom položaju” Srbije u odnosu na minerale navedene u Zakonu o kritičnim sirovinama (CRMA) EU, poput litijuma visokog kvaliteta, koje je nazvao “jednim od najboljih na svetu”.
– Nadam se da ćemo u kratkom roku uspeti da finalizujemo tekst Memoranduma o razumevanju – rekao je Šefčovič za Euronews i dodao da su trenutni razgovori sa Vladom Srbije usmereni na ekstrakciju, preradu, prečišćavanje i upotrebu litijuma.
– Sve što mogu da kažem je da u ovoj fazi postoji pozitivan razvoj. U prošlosti je bilo nekih pravnih pitanja o kojima se sada razgovara između kompanije i vlade – rekao je Šefčovič.
Iako se slovački komesar nije posebno osvrnuo na poslovanje Rio Tinta u Srbiji, gigantska rudarska kompanija pokušava da obnovi ekološku dozvolu za rad na području Jadra, poznatom po bogatim nalazištima litijuma, piše Euronews, podsećajući da su njihove dozvole opozvane u januaru 2022. nakon žestokog protivljenja ekoloških grupa i lokalnog stanovništva.
Šefčovič je rekao da je izvršna vlast EU u bliskom kontaktu sa Vladom Srbije i da joj pomaže da obezbedi da sve procene uticaja na životnu sredinu budu obavljene po “najvišim evropskim standardima”.
– Nadam se da ćemo videti dalji razvoj u tom projektu, ali to je, naravno, odluka Vlade Srbije – dodao je komesar.
Čad Bluit (Chad Blewitt), direktor projekta Jadar u Rio Tintu, rekao je da će kompanija na leto da objavi procenu uticaja na životnu sredinu od 200 stranica.
Anglo-australijska grupa saopštila je da trenutno čeka odluku srpske vlade i izrazila nadu da će nastaviti sa projektom. Kako navodi Euronews, očekuje da će isporučivati 58 tona litijum karbonata godišnje, što je dovoljno za napajanje milion električnih vozila.
– Nemamo šta da krijemo, znamo da ćemo doneti najviše ekološke standarde i podržaćemo zajednice koje će doći da vrše monitoring – rekao je Bluit za Euronevs.
Podsetimo, pod “kritičnim sirovinama” smatraju se pre svega retki metali koji su neophodni za različite savremene zelene tehnologije, među koje spada i litijum, trenutno važan za proizvodnju baterija za električne automobile, solarne elektrane i gotovo sve prenosne uređaje koje koristimo.
Izvor: N1