Gde reciklirati u Beogradu: Plave i zelene kante u kućama

gde-reciklirati-u-beogradu-plave-i-zelene-kante

Sve češće čujemo da JKP “Gradska čistoća” Beograd deli plave i zelene kante. Ko sve koristi te kante, šta se u njima skuplja, kako je koncipran ceo sistem…

Promena sistema u domaćinstvima sa individulanim tipom stanovanja odnosno u kućama podrazumeva da se uklone kontejneri sa ulica i da se odlaganje smeća prebaci na kante. Svakom domaćinstvu u planiranom naselju se podeli plava i zelena kanta od 240 litara. U plavu kantu članovi domaćinstva odlažu otpad koji može da se reciklira, a sav ostali komunalni otpad ide u zelenu kantu.

Gradska čistoća najavljuje raspodelu kanti u naseljima koji su opredeljeni za promenu na ovaj sistem.

– Sugrađanima se putem sistema plavih i zelenih kanti olakšava odlaganje otpada. A sa druge strane, domaćinstva počinju aktivno da učestvuju u reciklaži čime se smanjuju količine komunalnog otpada u zelenim kantama – kaže za portal SRDA.rs Marija Milošević, portparolka JKP “Gradska čistoća” Beograd.

Foto: gradskacistoca.rs

Kako napominje Milošević, proces uspostavljanja reciklaže je značajno unapređen ali treba još dosta da se radi na daljem poboljšanju.

– Želimo da građanima prvo omogućimo da imaju infrastrukturu tj. kante i kontejnere. Sada je to na mnogo većem nivou nego ranijih godina. Sa uspostavljanjem nove deponije u Vinči moraćemo svi da učestvujemo u reciklaži.

Kome su podeljene kante

U “Gradskoj čistoći” saznajemo da su plave i zelene kante podeljene na celoj opštini Čukarica i Zemun, a da su u proceduri podele naselja u Surčinu i Zvezdari.

Građani, koji nisu u mogućnosti da kante preuzmu prilikom raspodela u naseljima u kojima stanuju, naknadno se mogu javiti pogonu JKP “Gradska čistoća” u svojoj opštini kako bi dogovorili preuzimanje kanti za svoje domaćinstvo.

Zelene kante koristi oko 70.000 domaćinstava a plave kante oko 40.000.

plave i zelene kante

Foto: gradskacistoca.rs

Kako funkcioniše odvoženje otpada?

– Kada se preuzmu kante, potpisuje se revers o preuzimanju. Prve kante besplatno delimo, a dalje vođenje računa o kantama su briga građana – navodi sagovornica iz “Gradske čistoće”.

Sugrađanima se predočava dinamika pražnjenja i odvoženja smeća, tako da je njihova obaveza da određenim danom u nedelji kante ostavljaju ispred svojih dvorišta, na ulici, jer radnici “Čistoće” nemaju pravo da ulaze na privatan posed.

Kante su namenjene samo za odlaganje komunalnog i reciklabilnog otpada, zbog čega se apeluje na njihove vlasnike da kante ne koriste za odlaganje šuta, zemlje, pepela i žara, jer to dovodi do trajnog oštećenja kante koju će morati da zamene o sopstvenom trošku.

Koji otpad se sakuplja u plavim kantama?

PET ambalaža – providne plastične boce od pića, plastične čepove
MET ambalaža – aluminijumske limenke, ispražnjene i očišćene konzerve od mesnih proizvoda, voća, povrća
Karton i otpadni papir – papir, novine
Kompozitna ambalaža – tetrapak.

Građani koji ne stanuju u naseljima koja koriste plave i zelene kante, mogu da učestvuju u procesu reciklaže putem akcije Eko kese o čemu možete saznati više informacija u našem tekstu Gde reciklirati u Beogradu: Odvajanje ambalažnog otpada u eko kese.

Takođe, na raspolaganju su reciklažni kontejneri za predaju ambalažnog otpada.

Lokacije kontejnera možete pronaći na interaktivnoj mapi reciklaže Gde reciklirati.rs.

 

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300