Za sugrađane sveže mleko uprkos krizi u govedarstvu – Godinu dana mlekomata u Aranđelovcu
Pre godinu dana Milovan Jakovljević iz Orašca kod Aranđelovca postavio je prvi mlekomat u ovom gradu kako bi svoje mleko na još jedan način plasirao na tržište i svojim sugrađanima omogućio da uzimaju uvek sveže mleko.
Ovaj poljoprivrednik koji se već decenijama bavi mlečnim govedarstvom istakao je da mu je ideja za ovakvim potezom odavno bila primamljiva.
– Mlekomat sam prvi put video pre više od 20 godina u Švajcarskoj i odmah sam pomislio da bi i kod nas odlično radio ali to tada u našoj zemlji nije bilo izvodljivo. Od pojave prvih mlekomata u Srbiji krenuo sam sa prikupljanjem dokumentacije koja nije bila komplikovana a ideju sam realizovao pre tačno godinu dana – rekao je Jakovljević za portal SRDA.
Ipak kako priznaje nadao se da će prodaja ići bolje i da će sugrađanima navika da mleko uzimaju na mlekomatu brže ući u svakodnevicu. Milovan smatra da je zbog brzine života sugrađanima lakše da kada su u marketu uzmu sve artikle koji su im potrebni i da zarad malo “izgubljenog” vremena žrtvuju kvalitet.
– Za uzimanje mleka na mlekomatu potrebno je svega nekoliko minuta i 150 dinara po litru jer mi obezbeđujemo i flaše, koje je potrebno staviti u aparat, ubaciti novac i samo jednim pritiskom na dugme možete doći do svežeg mleka koje je tog jutra pomuženo, koje je potrebno prokuvati i piti kao nekada kod bake na selu – objašnjava Milovan Jakovljević i dodaje da se ovo mleko po kvalitetu i nutritivnim vrednostima ne može porediti sa kupovnim mlekom a posebno kada govorimo o dugotrajnom mleku u koje je dosta toga dodato kako bi mu se produžio rok trajanja i svežina.
Po komentarima sugrađana ovaj poljoprivrednik shvatio je da su zbog dugogodišnjeg korišćenja kupovnog mleka ljudi zapravo zaboravili kako ukus tako i miris svežeg mleka koje do njih dolazi potpuno neobrađeno ali da ima i onih majki koje su mu se javljale i zahvaljivale što svojoj deci mogu da daju sveže i zdravo mleko kakvo su one kao deca pile.
Kako je istakao ovaj poljoprivrednik iz ustaničkog Orašca stočno govedarstvo je već godinama u krizi i pored različitih subvencija države po grlu u muži i litri mleka.
– Smatram da stočarima nisu potrebne subvencije već investicije u novu tehnologiju u proizvodnju mleka, držanje krava, u robot mužu i sl. kako bi mi mogli da zaradimo i opstanemo u poslu koji se prenosi kroz generacije jer je posao težak a domaće mleko sada nije konkurentno po ceni na tržištu – kaže naš sagovornik koji ne odustaje od stočarstva i mlekomata u koji i danas posle godinu dana svakodnevno sa svoje farme dovozi oko 30 l svežeg mleka koje se čuva na propisanim temperaturama.
– Najlakše je odustati ali moja porodica je cela u ovom poslu i zbog toga opstajemo u nadi da će iz godine u godinu biti bolje. A ove godine kroz pomoć lokalne samourave nabavio sam nov traktor jer pored stočarstva obrađujemo i 50 hektara zemlje.
Mlekomati u sve više gradova u Srbiji
Sveže mleko sa različitih farmi građani Srbije mogu kupovati na 3 lokacije u Beogradu, u Novom Sadu, Kragujevcu, Čačku, Čajetini, a od nedavno i na dve lokacije na Zlatiboru.