Pojava sušenja drveća zabeležena u kragujevačkim Šumaricama

Drvo breza jesen
drvo_krosnja_breza_21

Na drveću u kragujevačkom parku Šumarice nisu uočena veća oboljenja, ali se beleži pojava sušenja određenih stabala, saopštili su danas iz Spomen-parka “Kragujevački oktobar”, gde je pod šumom više od 100 hektara, prenosi Beta.

Na području Memorijalnog kompleksa su najzastupljeniji lišćari, oko 85%, dok su ostalo četinarske biljne vrste, a kako je agenciji Beta rečeno iz uprave Spomen-parka, stabla su dominantno u dobrom zdravstvenom stanju, za sada bez većih oboljenja, ali su izložena i rizicima.

Iz Spomen-parka su naveli da je drveće izloženo riziku, pre svega, od prirodnih nepogoda – vetrova, snega, ali da se javlja i problem sa izlivanjem fekalne i kišne kanalizacije koji treba trajno da bude rešen na području parka.

– Kontakt između fekalne kanalizacije (amonijak, jedinjenja nitrata i sulfata, fekalne bakterije) i bilo koje vrste biljaka dovodi do pojave ekstremnog slabljenja fiziološke (životne) snage date biljke – rekli su iz Spomen parka “Kragujevački oktobar”.

Iz ove ustanove su kazali da se do sada ovaj problem rešavao samo pojedinačno posle upućivanja dopisa nadležnom Javno komunalnom preduzeću “Vodovod i kanalizacija”.

Stalni posetioci parka istakli su da je sve vidljivija pojava sušenja dugogodišnjih stabala u Šumaricama, kao i da se, tako oslabljena, pod uticajem vetrova i padavina, “cepaju”, a granje pada na okolna zdrava stabla.

Neki su negodovali i što se u parku obavlja seča stabala za koja tvrde da su zdrava.

Iz Spomen-parka su to demantovali i objasnili da se vrši isključivo “sanitarna” seča stabala.

Kako su naveli, u 2022. godini nije bilo seče drveća, a u prošloj godini je označena seča oko 135 kubika drveta, a od toga najveći deo, više od 110 kubika, bili su lišćari – hrast, jasen, javor, bagrem.

Kako je rečeno iz Spomen-parka, ta isečena stabla se prodaju kao ogrevno drvo, a prihod uplaćuje na račun Grada Kragujevca.

Za seču je lane označeno i oko 25 kubika suvih i trulih stabala crnog bora, koji ide u celulozu.

– Doznaku seče vrši licencirani šumarski inženjer, a kontrolu republički šumarski inspektor. Svaka seča na teritoriji Memorijalnog kompleksa Spomen-parka prijavljuje se policiji – objasnili su u toj ustanovi.

Kako je istaknuto, u Šumaricama je lane bilo i sadnje drveća. Zasađeno je 75 komada sadnica crvenog, američkog hrasta, 10 sadnica ginka, kao i 40 sadnica starih sorti voća i hrasta lužnjaka.

Krajem prošle godine oformljen je i Park novogodišnjih jelki u Šumaricama, u blizini starog Vojničkog groblja, gde jelke sa busenom mogu da nastave svoj život i posle praznika.

Memorijalni kompleks u Šumaricama, je od 1979. godine Kulturno dobro od izuzetnog značaja za Srbiju, dok istovremeno park nije pod stepenom zaštite kao park prirode.

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje