Koje biljke najčešće dovode do trovanja dece?
Biljke su svojim zelenilom i raznobojnim cvetovima pravi mamac za decu koja vole da ih dodiruju, čupkaju, grickaju, što može ozbiljno ugroziti zdravlje, pa i život deteta. Imajte na umu da je svaki drugi prijavljen slučaj trovanja dece upravo biljkama, a mala deca do 5 godina starosti su u najvećem riziku, zbog svoje znatiželje i odsustva straha koje je karakteristično za nekoga ko tek otkriva ovaj svet.
Koji su najčešći simptomi trovanja biljkama?
Pojedine biljke sadrže određene hemijske supstance koje se zovu alkaloidi i kada se unesu u organizam dovode do ospe, alergijskih reakcija, bolova u stomaku, povraćanja, dijareje ali i ozbiljnih problema sa srcem i disanjem.
Nastale reakcije mogu biti slabijeg ili jačeg intenziteta, zavisno od puta unošenja i količine biljke koju je dete unelo u organizam. Mogu se uneti gutanjem, udisanjem ili preko kože, direktnim kontaktom sa biljkom.
Deca i kućni ljubimci su, usled svoje radoznalosti, najskloniji ovom vidu trovanja.
Koje biljke najčešće dovode do trovanja?
Fikus
Kod fikusa je otrovan list i od njega često mogu da suze oči. U koliko neko dotakne biljku fikusa, može da dobije iritaciju kože, i da oseti peckanje i svrab. Međutim, ako proguta deo lista fikusa, osetiće peckanje u grlu i disanje će mu biti otežano.
Filadendron i difenbahija
Kod difenbahija i filodendrona, čestih u našim domovima, cela biljka je otrovna, naročito stabljika i list, i ukoliko dospe do usta izazvaće oticanje jezika i smetnje u govoru. Kod unosa veće količine mogući su problemi sa disanjem i stomačne tegobe (mučnina, povraćanje, proliv).
Ciklama
Ciklama je zbog svojih boja i lepih cvetova u kući rado viđen ukras. Međutim, ukoliko se proguta koren ciklame može doći do jake mučnine, bolova u stomaku i povraćanja.
Rododendron (azaleja)
Rododendron sa svojim cvetovima bele, plave ili crvene boje deci izuzetno privlačan. Međutim, kod ove biljke svaki je deo otrovan, a naročito listovi. U slučaju trovanja javiće se peckanje u grlu, mučnina i bolovi/grčevi u stomaku.
Oleander
Oleander je zbog lepote svojih cvetova omiljen u mnogim baštama. Međutim, ova biljka je izuzetno otrovna i može izazvati veoma teška trovanja. Sadrži toksine koji izazivaju poremećaje u srčanom ritmu i cirkulaciji krvi. Otrovni su mu koren i listovi. Gutanje samo jednog lista može biti smrtonosno.
Ricinus
Ricinus takođe spada u izuzetno otrovne biljke. Najveća koncentracija otrova nalazi se u njegovom semenu. Može izazvati crvenilo, plikove i svrab po koži, a gutanje, pored stomačnih tegoba, može izazvati i jaku žeđ, povišenu temperaturu, ali i respiratorne tegobe (kašalj, sviranje u grudima, otežano disanje). U najtežim slučajevima dovodi do zastoja u radu srca.
Klivija
Klivija je, takođe, izuzetno otrovna biljka. Jak otrov iz lista i stabljike nadražuje sluzokožu, pa ako se proguta, dolazi do oticanja grla, otežanog disanja, mučnine i povraćanja. Otrov je toliko jak da u mnogim slučajevima izaziva trajna oštećenja jetre. U većim dozama može izazvati i paralizu mišića.
Flamingov cvet
Iako je tropska biljka, često se gaji i kod nas u kućnim uslovima. Cela biljka je otrovna, a gutanje njenih delova može dovesti do bolnih otoka i opekotina organa za varenje. U težim slučajevima otok sluznice može dovesti do gušenja.
Ljutić
Kod nas se on može naći u mnogim dvorištima i baštama, ali morate biti oprezni i sprečiti dete da ga dodiruje jer, ako se prelomi, ulje iz njegove stabljike može izazvati plikove na nežnoj dečijoj koži. Ukoliko se unese u organizam može oštetiti sistem organa za varenje.
Đurđevak
Đurđevak raste u šumama ali se često sadi i u bašti kao ukrasna biljka jer lepo izgleda i prijatno miriše. Međutim, cela biljka je otrovna, i vašeg mališana treba da držite dalje od njega. Ukoliko neko proguta i najmanji delić ove biljke osetiće mučninu, vrtoglavicu, bolove u stomaku, a može da dobije proliv i grčeve. Shodno tome svako ko dođe u dodir sa ovom biljkom, naročito sa njenim cvetom, treba da odmah opere ruke.
Narcis (zelenkada)
Može izazvati stomačne tegobe (grčeve, povraćanje, proliv), a i samo mirisanje može da dovede do glavobolje i mučnine, naročito kod dece.
Glicinija
Cveta u proleće i često se mogu videti čitave zgrade obrasle ovom biljkom. Karakteristična je po svojim grozdastim mirisnim cvetovima, bele, ljubičaste ili roze boje. Cela biljka je otrovna i može uzrokovati vrtoglavicu i jake stomačne tegobe.
Bršljan
Raste svuda oko nas, ima ga u parkovima, oko zgrada. To je biljka puzavica i penje se uz drveće, kamen, zidove, tako da su stabla i kuće obrasle bršljenom čest prizor u našoj okolini. Ceo je otrovan i ukoliko se proguta neki njegov delić, izaziva stomačne tegobe (mučninu, povraćanje, proliv, grčeve).
Digitalis (naprstak ili pustikara)
Biljka iz porodice zevalica, ima zvonaste bele, ljubičaste ili ružičaste cvetove i zbog svoje lepote čest je ukras vrtova i bašta. Koristi se u medicini za pravljenje lekova za srce. Međutim, on je veoma opasan, jer ako se pojede bilo koji deo biljke, on u blažim slučajevima izaziva mučninu, povraćanje, nesvesticu, a kod težih oblika može dovesti do poremećaja u radu srca, pa čak i do srčanog udara.
Hortenzija
Hortenzija se često uzgaja na terasama i u baštama. Cveta od ranog proleća do kasne jeseni a cvetovi su joj veliki, loptasti, živih boja. Cvet je otrovan i ukoliko se unese u organizam uzrokuje znojenje, malaksalost i stomačne tegobe.
Kako da sprečite kontakt sa otrovnim biljakama?
- Kako biste izbegli kontakt vašeg deteta sa potencijalno otrovnim biljkama, najbolje bi bilo da ukrasne biljke ne držite u kući u kojoj boravi malo dete.
- Ukoliko ne želite da se odreknete zelenila u kući, potrudite se da biljke sklonite van domašaja dece i kućnih ljubimaca.
- Prilikom kupovine biljke raspitajte se kod prodavca da li je neki njen deo potencijalno otrovan.
- Pogledajte nalepnicu ili etiketu na biljci kada je kupujete – na njoj je često napisano upozorenje o toksičnosti i neželjenim efektima kontakta sa njom.
- Prilikom obavljanja baštenskih poslova uvek nosite rukavice, kako biste izbegli direktan kontakt delova biljke sa kožom.
- Sadnice ili sasečene delove biljke sklonite van domašaja dece i ljubimaca.
- Kada ste u prirodi jedite samo poznate biljke – ne konzumirajte nešto ako niste sigurni, jer mnoge otrovne bobice liče na poslastice koje volimo, poput borovnica i sl.
- Nemojte eksperimentisati i piti čajeve od nepoznatih biljaka.
- Naučite decu da se sa biljkama ne igraju, ne stavljaju ih u usta ili trljaju oči rukama kojima su dotakli biljku.
- Posle kontakta sa biljkama uvek detaljno operite ruke i sebi i detetu.
Šta da radite ukoliko je dete došlo u kontakt sa potencijalno opasnom biljkom?
Ponekad je dovoljno samo ispiranje hladnom vodom onog dela tela koji je došao u kontakt sa biljkom ili davanje aktivnog uglja nakon neposrednog kontakta sa biljkom, ako je već došlo do unosa biljke u organizam.
Ali, s obzirom na to da često ne možete biti sigurni koliku je količinu biljke dete unelo ili udahnulo, najbolje je da ga odvedete kod lekara ili pozovete hitnu pomoć ukoliko su se simptomi već pojavili. Veoma je važno da lekaru kažete što više informacija – koja je biljka u pitanju, koliku količinu je dete pojelo i kakvo mu je trenutno stanje.
Izvor: Gradski zavod za javno zdravlje Beograd/Publikacija “Najčešće vrste povreda i kako ih srečiti”
Tagovi
bršljan ciklama digitalis đurđevak fikus flamingov cvet glicinija hortenzija klivija ljutić narcis oleander ricinus rododendron trovanje biljkama Važno zelenkada