Kese, folije, čaše i tanjiri od otpada od voća i povrća – „Eko Bio Invest“ ove jeseni pokreće proizvodnju u Beogradu

eko bio invest_casa
eko bio invest_casa

Foto: Eko Bio Invest

Deluje nestvarno da će materijal dobijen od otpada od hrane da zameni jednokratnu plastiku. Međutim, to je inovativno rešenje beogradske firme “Eko Bio Invest” koja planira ove jeseni da pokrene proizvodnju kesa, folija, čaša i tanjira, saznaje portal SRDA.

Ovo je pravi primer cirkularne ekonomije budući da firma koristi otpad kao sirovinu i stvara nove proizvode koji se nakon upotrebe rastvaraju u vodi ili razlažu u zemlji bez ikakvih štetnih efekata po čoveka i životnu sredinu.

Eko Bio Invest“ koristi otpad od voća i povrća, a svaka namirnica se mora odvojeno proveriti i testirati, što čine u saradnji sa Institutom za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo (IMGGI) iz Beograda.

Naime, ova mlada srpska firma patentirala je formulu i na nivou Evropske unije sertifikovala ambalažu za čiju je izradu potrebna hrana koju svakodnevno bacaju, na primer, veliki trgovinski lanci ili restorani. Partnerska francuska kompanija je vlasnik 50% patenta, a proizvodnja je isključivo u nadležnosti “Eko Bio Invest”-a.

Tipični finalni proizvodi su folije i kese, a urađen je i prototip čaše i tanjira. Ovakvi proizvodi su najčešće za jednokratnu upotrebu jer je reč o tankom materijalu, ali nije striktno određeno da se ne može upotrebljavati i više puta.

Materijal biorazgradiv, uskoro kreće proizvodnja

eko bio invest granulat

Proizvodi Eko bio Invest – granulat i kesa

– Obezbedili smo i EU sertifikat “OK compost home” koji potvrđuje da se materijal u potpunosti rastvara, bez aditiva. Od postojećih biorazgradivih materijala se razlikujemo po činjenici da naš materijal nije toksičan, a po karakteristikama je alternativa tankoj, fleksibilnoj plastici – kaže za portal SRDA Marina Cvijanović, direktorka firme “Eko Bio Invest”.

Kako objašnjava naša sagovornica, urađene su probne količine kesa i folija, kao i protitip čaše i tanjira. Plan je da proizvodnja počne ove jeseni u postrojenju u Beogradu. Rade i na kreiranju novih proizvoda –  zaštitnoj odeći i rukavicama za jednokratnu upotrebu.

– Želimo da postojećim proizvođačima plastike koji već imaju svoje klijente i potvrđeno tržište ponudimo granulat od koga će praviti proizvode kakve već prave, samo zdravije, potpuno neškodljive po životnu sredinu – ističe Cvijanović.

Tako dobijene nove kese i folije rastvara vrela voda, a to je moguće zahvaljujući materijalu BioSol.

BioSol ukazuje na bio poreklo i činjenicu da je rastvoriv u vodi (Soluble), a ujedno alternativa za plastiku (Solution). U vodi čija je temperatura viša od 80°C, materijal se potpuno, bez ostataka nanočestica koje prodiru u zemlju a kasnije i žive organizme, rastvara za manje od minuta, a u hladnoj vodi, ili u/na zemljištu, u period od 25 dana do šest meseci. Ukoliko je prisutna samo visoka temperatura, materijal ostaje postojan. Po elastičnosti, izdržljivosti i nosivosti odgovara karakteristikama tanke plastike.

Za ovaj materijal se može koristiti samo voće i povrće ili otpad od njih.

– Nakon upotrebe finalnih proizvoda od našeg materijala, oni se mogu dalje koristiti, tako da je u pitanju “up-cycling. Za sada su potvrđene mogućnosti naknadne upotrebe kao vrste đubriva, jer se rastvaranjem folija od našeg materijala obezbeđuju određeni hemijski elementi potrebni za rast bilja, i kao boja za tekstil – naglašava sagovornica.

Gde se sve ovakva ekološka rešenja mogu primeniti?

Primera radi, ova biorazgradiva kesa mogla bi da bude dobra zamena za onu koja se godinama raspada u otrovnu mikroplastiku.

Mogućnosti primene ovakvih ideja su praktično neograničene – od industrije pakovanja, medicine, kozmetike, farmacije, modne industrije, građevine, do poljoprivrede…

Veliko interesovanje za ove proizvode

eko bio invest kesa

Foto: Eko Bio Invest

Sagovornica kaže i da je interesovanje za takve proizvode izuzetno veliko iz brojnih sektora, prevashodno iz EU, ali i širom sveta.

– Prvi potencijalni klijenti, koji su već testirali proizvode od našeg materijala i izrazili želju da nastave saradnju, su iz industrije pakovanja, retail industrije, građevine i kozmetike, a uključuju svetski poznate brendove – kaže Cvijanović.

„Eko Bio Invest“ našao se među idejama koje su izabrane na konkursu „Izazov za inovativna rešenja u oblasti cirkularne ekonomije” u organizaciji Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).

Reč je o projektu “Čačak protiv toksičnosti”, i ideja je da se u budžetskim kuhinjama u tom gradu organizuju preuzimanja otpada od voća i povrća i kroz više faza prerade dobiju finalni proizvodi poput čaša i kesa.

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300