10 tačaka zbog kojih EK mora da odbaci inicijativu za projekat Jadar

Akademik Slobodan Vukosavić, profesor Elektrotehničkog fakulteta, izjavio je da je osnovna poruka članova akademske zajednice Srbije – da mora da se odbaci predlog Evropske komisije da se kompaniji Rio Tinto odobri projekat Jadar i da se proglasi za strateški projekat za Evropsku uniju iz domena kritičnih sirovina.
On je na skupu ispred Delegacije EU u Srbiji pročitao dopis koji je akademska zajedinica uputila EK, a naslovljen je na šefa delegacije i ambasadora Evropske unije u Srbiji Emanuela Žiofrea.
– Obraćamo vam se u ime Akademske zajednice Srbije, podržane od svojih studenata u blokadi, a u vezi najave predsednika Republike Srbije da će u narednim danima Evropska komisija doneti odluku o uključivanju projekta Jadar u listu strateških projekata za Evropsku uniju koju realizuju u zemljama Trećeg sveta – naveo je Vukosavić.
Naglasio je da akademska zajednica ponovo izražava svoju zabrinutost zbog potencijalno nesagledivih negativnih posledica koje bi realizacija projekta Jadar mogla da ima po prirodu, po zdravlje ljudi i ukupnu društvenu perspektivu Srbije.
– Zbog toga, 3000 članova akademske zajednice, koji čine članovi univerziteta i naučnih institucija čitave zemlje, podnosi zahtev Evropskoj komisiji da odbaci predlog kompanije Rio Tinto da se projekat Jadar uvrsti u grupu strateških projekata Evropske unije – rekao jeo je Vukosavić.
U zahtevu, članovi akademske zajednice jasno ističu svoju zabrinutost u sledećih 10 tačaka:
1. Akademska zajednica je veoma zabrinuta zbog ignorisanja naučno i stručno utemeljenih upozorenja o štetnim i neotklonjivim posledicama koje bi projekat Jadar imao po prirodne vrednosti, životnu sredinu i dobra od opšteg interesa.
2. Akademska zajednica je veoma zabrinuta zbog naučno dokazanih i već nastalih štetnih posledica u vidu kontaminacije voda i zemljišta na lokacijama na kojima se već skoro dve decenije vrše primenjena geološka istraživanja.
3. Akademska zajednica je veoma zabrinuta zbog odsustva bilo kakve ozbiljne procene uticaja projekta Jadar na zdravlje stanovništva, jer u svoj dosadašnjoj ključnoj strateškoj dokumentaciji nema ničega osim konstatacije da će se vršiti praćenje nekih uticaja na zdravlje, tek pošto projekat bude implementiran.
4. Akademska zajednica je veoma zabrinuta zbog potpune netransparentnosti poslovanja kompanije Rio Tinto u Srbiji, uključujući zabranu državnim organima da javnosti omoguće pristup relevantnoj dokumentaciji vezanoj za razvoj projekta.
5. akademska zajednica je veoma zabrinuta zbog sistematskog ugrožavanja imovinskih prava građana ekspropriacijom privatne imovine u korist privatnih interesa kompanije Rio Tinto.
6. Akademska zajednica je veoma zabrinuta zbog dokumentovanih kršenja zakona Republike Srbije od strane kompanije Rio Tinto u oblastima zaštite poljoprivrednog zemljišta, upravljanja otpadom, rudarstva i geoloških istraživanja, zaštite životne sredine i šumarskih propisa.
7. Zabrinuti smo zbog prilagodavanja zakonske regulative u oblasti rudarstva i geoloških istraživanja interesima kompanije Rio Tinto, uključujući i neustavno donošenje zakona o proceni uticaja na životnu sredinu i zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu, čiji objavljeni tekstovi ne odgovaraju predlozima koji su ušli u skupštinsku proceduru i na koje u skupštinskoj proceduri nije bilo amandmana.
8. Zabrinuti smo zbog kolaborativnog odnosa državne administracije Srbije prema kompaniji Rio Tinto, koje je rezultiralo donošenjem nezakonitih pravnih akata koji pogoduju kompaniji, a ne interesu građana Srbije.
9. Takođe, zabrinuti smo zbog osnovane sumnje u sistemsku korupciju, koja prati projekat Rio Tinto – Jadar, o čemu postoje pisani dokazi.
10. I konačno zabrinuti smo zbog indicija da su nadležni organi Republike Srbije, ne uvažavajući činjenicu da se ubedljiva većina građana protivi projektu Jadar, dali direktno odobrenje kompaniji Rio Tinto da podnese prijavu projekta Jadar na konkurs za strateške projekte EU.
– Stav akademske zajednice Srbije je da sveobuhvatan napredak našeg društva mora biti zasnovan na načelima održivog razvoja i to u punoj zaštiti svih pojedinaca i zajednica, a sa ciljem ostvarivanja pravde i jednakih prava za sve. Duboko smo uvereni da milioni građana Srbije, pozivajući se na svoju suverenost, neće dozvoliti eksploataciju i preradu minerala jadarita na svojoj teritoriji. Da su institucije EU upoznate sa problemima vladavine prava u Srbiji i sa upitnim legitimitetom bilo koje vlasti koja podržava ovaj projekat. Da je Evropska komisija svesna da bi finansijska ulaganja u projekat Jadar bila visoko rizična zbog problema realizacije projekta kome se protivi velika većina građana i da bi dalje insistiranje Evropske komisije na podršci projektu Jadar, a protivno volji građana Srbije, značajno narušilo kredibilitet Evropske unije i poverenje u evropske institucije – rekao je akdemik i zaključio:
– Članovi akademske zajednice, dakle, zahtevaju da Evropska komisija odbaci predlog kompanije Rio Tinto da se projekat Jadar proglasi za strateški projekat za Evropsku uniju iz domena kritičnih sirovina.