Suša sredinom maja pogodila 53 odsto Evrope i Sredozemlja

Više od polovine evropskog tla (53%) i mediteranskog regiona pogođeno je sušom sredinom maja, prema analizi podataka Evropske opservatorije za suše (EDO), posle posmatranja perioda od 11. do 20. maja ove godine, prenosi Beta.
To je najviša stopa zabeležena u tom periodu godine od početka posmatranja 2012. godine. Ona je 20 procentnih poena viša od proseka za 2012-2024. godinu kada je iznosila 30%.
Indikator suše opservatorije evropskog programa Kopernikus, zasnovan na satelitskim snimcima, kombinuje tri paramentra, padavine, vlažnost tla i stanje vegetacije. Na osnovu toga se određuju tri nivoa suše – nadzor, upozorenje i uzbuna.
Od 11. do 20. maja 42% evropskog tla i mediteranskog regiona beležili su manjak vlažnosti, što spada u upozorenje, a 5% je bilo u stanju uzbune, što znači da se vegetacija nenormalno razvija.
Zemlje severne, istočne i centralne Evrope posebno su pogođene visokim stopama uzbune od suše. Tako je 19% ukrajinske teritorije u stanju uzbune, a u drugim zemljama je zabrinjavajuća situacija, u Belorusiji 17%, Poljskoj 10%, Mađarskoj i Slovačkoj po 9%.
Na jugu stopa uzbune dostigla je ili prešla 20% u Siriji, na Kipru i na palestinskim teritorijama.
Iako nisu bili u stanju uzbune neke zemlje su sredinom maja velikim delom pogođene sušom kada se uzmu u obzir svi nivoi, posebno Velika Britanija koju je zahvatilo 98% teritorije u tom periodu.
Ta situacija u Velikoj Britaniji vlada od sredine marta i pogođeno je u proseku 81% teritorije.
Velika Britanja je zabeležila najtoplije i najsušnije proleće u više od 50 godina, kada je palo samo 128,2 milimetra kiše između početka marta i kraja maja, saopštila je juče britanska meteorološka služba. To već pogađa poljoprivrednike i rezerve vode.
Posebno je Engleska imala najsušnije proleće u više od 100 godina.
Nasuprot tome sredinom maja su Portugal i Španija pošteđeni, te im je stopa suše bila među najnižim 0,2% odnosno 2,3%, prema opservatoriji EDO.
U Francuskoj je pogođeno manje od trećine teritorije, 31%, uglavnom na severu zemlje.
Evropska centralna banka upozorila je 23. maja na velike ekonomske rizike zbog suše, koja preti smanjenju do 15% proizvodnje u zoni evra, u slučaju ekstremnih epizoda koje postaju sve češće sa klimatskim promenama.