Šolc: Nemačka će do kraja 2023. biti nezavisna od ruskog gasa

gas
gas

Foto: unsplash

Nemačka bi trebalo da do kraja sledeće godine u potpunosti bude nezavisna od ruskog gasa, a ni ove zime neće biti nestašica tog energenta, uzjavio je danas nemački kancelar Olaf Šolc, prenosi Beta.

– Mi smo dobro pripremljeni za ovu zimu i to je pozitivna poruka – rekao je Olaf Šolc na kongresu Udruženja nemačkih poslodavaca u Berlinu.

On je dodao da se ne očekuje nestašica gasa zbog dobre popunjenosti kapaciteta od trenutno 86%, prenosi Hina.

– Gradnja LNG terminala napreduje i mi ćemo gas uvoziti od SAD, Norveške i drugih zemalja – rekao je on.

Kancelar je međutim kao problem naveo visoku cenu energenata. S tim u vezi je pozdravio najnoviju odluku Evropske komisije koja ograničava profit energetskih kompanija, što bi trebalo rezultirati smanjenjem cena električne energije.

– Predlog Evropske komisije je gotovo identičan onom za što smo se i mi zalagali – rekao je kancelar.

On se založio za potpunu reformu tržišta električnom energijom, kako bi se “još ove zime” smanjenje cena prenelo i na konačne potrošače.

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje