Počela izrada programa za industrijsku bezbednost u Srbiji

toplana dim

Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je da obaveštava zainteresovanu javnost o početku izrade Programa za industrijsku bezbednost za period 2026-2035. sa Akcionim planom i na sajtu je objavilo detaljnije informacije.

Informacija o Programu za industrijsku bezbednost

Osnovni razlozi za izradu Programa za industrijsku bezbednost su identifikovane potrebe za unapređenjem u oblastima industrijske bezbednosti, jačanja otpornosti na katastrofe, upravljanja rizikom od velikih/industrijskih udesa i doprinosa održivom razvoju.

Industrijska bezbednost je pojam koji podrazumeva multidisciplinarni pristup razvoju i dostizanju najviših standarda za upravljanje potencijalnim rizicima koji proizilaze u toku obavljanja aktivnosti u industrijskim postrojenjima. Obavljanje aktivnosti u proizvodnji i skladištenju opasnih hemikalija, imaju značajan udeo u zagađivanju životne sredine. Samim tim, veliki deo politike i prava na nivou međunarodne zajednice u oblasti životne sredine orijentisan je na primenu različitih mera u odnosu na izvore emisija zagađujućih materija poreklom iz industrije, naročito kada su u pitanju upravljanje opasnim hemikalijama i bezbednost industrijskih postrojenja.

Veliki/industrijski udesi dešavaju se širom sveta, ostavljajući iza sebe velike i razarajuće posledice, kako za ljude, tako i za životnu sredinu i materijalna dobra. Pored toga, njihov uticaj može da se proširi izvan granica država. S obzirom na sve veću globalnu pretnju od elementarnih nepogoda i drugih nesreća, veliki/industrijski udesi mogu biti posledica i deo scenarija u slučaju poplava, zemljotresa i drugih prirodnih nepogoda, ali i terorizma itd. Prevencija velikih/industrijskih udesa sa mogućim posledicama po zdravlje ljudi, kvalitet životne sredine i materijalna i prirodna dobra su imperativ koji stručnjaci iz raznih oblasti moraju uvek imati pred sobom.

Uticaj koji mogu imati veliki/industrijski udesi kada se dogode ogleda se u svim sferama društva. Na prvom mestu to je uticaj na ljudsko zdravlje i životnu sredinu, gde najčešće dolazi, na žalost, i do gubitka ljudskih života. Uticaji u smislu ekonomske štete, troškova odgovora na udes i kasnijeg monitoringa, društveno-ekonomski i na kraju politički uticaj samo govore o značaju i potrebi uspostavljanja sveobuhvatnog sistema kojim će se obezbediti unapređenje industrijske bezbednosti.

I pored rezultata postignutih na polju industrijske bezbednosti, Republika Srbija se i dalje suočava sa određenim izazovima koji predstavljaju prepreke na njenom putu da dostigne najviše standarde na polju industrijske bezbednosti, sa aspekta prevencije, spremnosti i odgovora u slučaju velikih/industrijskih udesa. Većina izazova koji predstavljaju prepreke na putu dostizanja najviših standarda na polju industrijske bezbednosti rezultat su nedovoljne koordinacije između republičkih i lokalnih organa koji su nadležni za zaštitu životne sredine, prostorno planiranje i izgradnju, smanjenje rizika od katastrofa i upravljanje vanrednim situacijama i odgovorom na njih, upravljanje hemikalijama i vodama, rudarstvo i energetiku, javno zdravlje, bezbednost i zdravlje na radu, kao i načina saradnje i razmene informacija između nadležnih organa, industrijskog sektora i javnosti. Konstatovano je i da je potrebno uspostaviti i implementirati sveobuhvatan funkcionalan sistem upravljanja rizikom od velikih/industrijskih udesa. Uočeni su i nedostaci u domenu međunarodne saradnje, posebno kada su zemlje u okruženju u pitanju, vezani za prevenciju, obaveštavanje i odgovor na velike udese, koji imaju potencijal da se prenesu iz susednih zemalja na našu i obratno.

Pokretači inicijative za izradu Programa su u vidu imali i obaveze naše zemlje koje se odnose na primenu UNECE Konvencije o prekograničnim efektima industrijskih udesa, Direktive 2012/18/EU o kontroli opasnosti od velikih udesa koji uključuju opasne supstance (u daljem tekstu: Seveso III direktiva), Konvencije o pristupu informacijama, učešću javnosti u odlučivanju i pristupu pravdi u pitanjima životne sredine (Arhus), Agende za održivi razvoj do 2030. godine, Okvira za smanjenje rizika od katastrofa iz Sendaia za period 2015-2030. godine, i dr., a čija je primena u nadležnosti, pored Ministarstva zaštite životne sredine i drugih ministarstava Republike Srbije.

Pre donošenja odluke o pokretanju inicijative za izradu Programa za industrijsku bezbednost izvršene su konsultacije sa predstavnicima ministarstva nadležnog za smanjenje rizika od katastrofa i upravljanje vanrednim situacijama, ministarstva nadležnog za urbanizam i prostorno planiranje, ministarstva nadležnog za vodoprivredu i ministarstva nadležnog za rudarstvo i energetiku. U konsultacije su uključeni i predstavnici Stalne konferencije gradova i opština, kao i predstavnici Privredne komore Srbije. Pored toga, u okviru konsultacija, u julu 2023. godine, održana su dva sastanka sa predstavnicima 31 operatera seveso kompleksa u Republici Srbiji i predstavnicima 17 lokalnih samouprava.

U septembru 2023. godine, obavljene su konsultacije sa zainteresovanim stranama, kojima su prisustvovali predstavnici operatera seveso kompleksa u Republici Srbiji, predstavnici nadležnih organa lokalnih samouprava, akademske zajednice, Privredne komore Srbije i međunarodnih organizacija i donatora kao što su UNECE, OECD, UNDP, Regionalna kancelarija SZO, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, Ambasade Švajcarske u Republici Srbiji i Crnoj Gori, kao i domaći i međunarodni konsultanti Konvencije o industrijskim udesima, predsedavajuća Radne grupe za industrijske udese iz Ujedinjenog kraljevstva i predsedavajuća UNECE Konvencije o prekograničnim efektima industrijskih udesa iz Norveške. Ove aktivnosti je organizovalo Ministarstvo zaštite životne sredine, i obavilo ih uz podršku Sekretarijata Ekonomske komisije Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE) Konvencije o prekograničnim efektima industrijskih udesa i Programa za hemijske udese Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

U nacrtu krovne strategije za oblast zaštite životne sredine – Zelena agenda za Republiku Srbiju, u okviru trećeg stuba – Smanjenje zagađenja, definisan je Opšti cilj 3: Unapređenje kvaliteta životne sredine smanjenjem zagađenja, i kao poseban cilj 3.4. Prevencija i kontrola zagađenja iz industrije, integrisano upravljanje hemikalijama i upravljanje rizikom od velikih udesa koji uključuju opasne supstance. Strategijom je kao jedna od mera za postizanje ovog cilja predviđena Mera 3.4.4.: Kontrola opasnosti od velikih udesa, a u Akcionom planu planirana je Izrada i usvajanje Programa za industrijsku bezbednost.

Postizanje navedenog posebnog cilja u oblasti koja se odnosi na upravljanje rizikom od velikih udesa koji uključuju opasne supstance će se Programom za industrijsku bezbednost postići definisanjem posebnih ciljeva i na osnovu predloženih mera, a ostvarivanje ciljeva Programa planiraće se i pratiti posredstvom akcionog plana za sprovođenje programa. Merama treba obuhvatiti aktivnosti na izradi novih, kao i izmeni i dopuni postojećih propisa u cilju usklađivanja sa relevantnim propisima EU, kao i na usklađivanju komunikacije i saradnje između nadležnih organa iz predmetne oblasti po vertikalnom i horizontalnom nivou i uz jačanje ljudskih i finansijskih resursa. Predložene mere treba da preciziraju aktivnosti na intenziviranju saradnje sa svim zainteresovanim stranama, uključujući lokalnu samoupravu i nevladine organizacije. Pored toga, potrebno je definisati i aktivnosti na unapređenju komunikacije sa susednim zemljama.

Priprema, izrada i sprovođenje predmetnog dokumenta javnih politika će biti realizovano u skladu sa Zakonom o planskom sistemu Republike Srbije („Sl. glasnik RSˮ, br. 30/2018) i Uredbom o metodologiji upravljanja javnim politikama, analizi efekata javnih politika i propisa i sadržaju pojedinačnih dokumenata javnih politika („Sl. glasnik RSˮ, br. 8/2019 i 20/2025 – dr. uredbe). U okviru izrade Programa biće urađena eks-ante analiza efekata i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja.

Sastavni deo Obaveštenja o početku izrade Programa je Odluka o pristupanju izradi Strateške procene uticaja na životnu sredinu, koju možete preuzeti OVDE.

Tokom procesa izrade Programa kao dokumenta javne politike za oblast industrijske bezbednosti, biće sprovedene konsultacije sa zainteresovanim stranama i ciljnim grupama.

Dodatne informacije možete dobiti slanjem imejla na adresu: hemijski.udesi@eko.gov.rs

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300