Pobeda građana – Sud u Valjevu zabranio odlaganje otpada na gradsku deponiju

Deponija Valjevo

Nesanitarna deponija u Valjevu

Po osnovu tužbe koju su meštani koji žive u okolini valjevske deponije podneli krajem marta meseca protiv JKP “Vidrak” i Grada Valjeva radi otklanjanja opasnosti od štete, Osnovni sud u Valjevu doneo je privremenu meru kojom se zabranjuje JKP “Vidrak” iz Valjeva, da neovlašćeno skladišti, vrši tretman neopasnog otpada i isti odlaže na nesanitarnu gradsku deponiju u Valjevu.

“Privremenu meru će sprovesti Izvršno odeljenje Osnovnog suda u Valjevu odmah po donošenju ovog rešenja. Nalaže se tuženom da se ponaša saglasno obavezi određene privremene mere i zabrane navedene u rešenju, pod pretnjom izricanja novčane kazne, ukoliko postupi suprotno zabrani navedenoj u stavu jedan ovog rešenja. Predmetna privremena mera određena ovim rešenjem ostaje na snazi do pravnosnažnog okončanja predmetnog parničnog postupka”, piše u rešenju Osnovnog suda koje je potpisao sudija Aleksandar Aničić.

Kako se navodi u obrazloženju, Sud nalazi da su tužioci postojanje svog nenovčanog potraživanja za otklanjanje izvora opasnosti od nastanka nenadoknadive štete učinili verovatnim kroz navode tužbe i priložene dokaze – ugovore i fakture, i ukazali koje sve posledice trpe tužioci i druga lica koja svoju imovinu poseduju u blizini označene gradske deponije.

“Tužioci su jasno ukazali da nepravilno upravljanje deponijom, neodgovarajuće odlaganje otpada i prekoračenje dozvoljenog kapaciteta, predstavljaju ozbiljnu pretnju po životnu sredinu i zdravlje ljudi, te da su opasnosti od zagađenja vode, vazduha, kao i rizici od požara posebno izraženi u osvom slučaju. Da su ovi navodi tužilaca učinjeni verovatnim, proizilazi iz činjenice, koja je opet nesporna, da je gradonačelnik grada Valjeva, kako je to zastupnik drugotuženog istakla u pisanom podnesku, doneo odluku o proglašenju vanredne situacije na teritoriji grada Valjeva i to radi preduzimanja hitnih i neodložnih mera koje se odnose na upravljanje gradskom deponijom”, piše u obrazloženju.

Dalje se navodi da iz priloženih dokaza tuženi (JKP “Vidrak” i Grad Valjevo) nisu bili u dovoljnoj meri do sada angažovani u pravcu konkretnog delovanja i sprečavanja znatnijih štetnih posledica po život i zdravlje ljudi i uopšte po životnu sredinu, o čemu svedoče i priloženi podaci o ispitivanju vode u kojima je u uzorcima pronađena bakterija Escerihia coli, a pritom je reč o uzorcima vode sa mesta koje je u neposrednoj blizini deponije, odnosno parcela koje istu obuhvataju. Takođe se navodi da drugotuženi Grad Valjevo nema nameru daljeg odlaganja otpada na deponiji a da to nije potkrepio niti jednim pouzdanim dokazom.

Komunalna inspekcija zabranila odlaganje otpada na gradsku deponiju

Prvo je objavljeno da je komunalna inspekcija grada Valjeva zabranila JKP “Vidrak” odlaganje komunalnog otpada na prostoru gradske deponije.

U Rešenju se navodi da se JKP “Vidrak” nalaže da odmah otpočne pripremne radove za uklanjanje zelenog i kabastog otpada, koji se nalazi uz rub deponije, kao i radove vezane za nasipanje puta na potezu od ulaska u deponiju do reke Kolubara kako bi se pristupilo sanaciji deponije. Takođe je naloženo da se, u cilju sprečavanja potencijalnih požara zbog aktuelnih žarišta, koja se nalaze u telu deponije, preduzmu mere redovnog nasipanja zemlje nad užarenim lokacijama.

U obrazloženju se navodi da je, prilikom inspekcijskog nadzora odlaganja otpada, utvrđeno da gradska deponija nema upotrebnu dozvolu za odlaganje komunalnog otpada. Pored toga je navedeno da su se od januara do marta ove godine desila dva požara, i da još postoje moguća žarišta, i da je Odeljenje za vanredne situacije Gradske uprave uvelo vanredno stanje vezano za deponiju.

“Zbog aktuelnih dešavaja na deponiji usledio je protest grupe građana Mesne zajednice Beloševac i blokada ulaza u deponiju. Prema izjavi direktora JKP Vidrak, deponija nema kapacitet za dalje deponovanje komunalnog otpada zbog nemogućnosti proširenja na susedne parcele, a i zbog mogućih novih požara”, navosi se u obrazloženju Rešenja komunane inspekcije.

POBEDA GRAĐANA

Nesanitrna gradska deponija u Valjevu od početka godine gorela je nekoliko puta, a to je bio neposredan povod da se građani, koji žive  uz deponiju i koji su najviše ugroženi, organizuju i blokiraju ulaz na deponiju ali i da potraže pravnu pomoć.

Blokada gradske deponije dovela je na korak do ispunjenja zahteva – stavljen je katanac na deponiju i doneta su rešenja o zabrani odlaganja smeća, ali još nije ostvaren konačni cilj, a to je sanacija i rekultivacija deponije.

Ovu su rekli meštani Beloševca, Donje Grabovice i Novog naselja koji su 17. marta otpočeli dvadesetčetvoročasovnu blokadu gradske deponije zahtevajući sanaciju i rekultivaciju “privremene” deponije, koja postoji 35 godina bez upotrebne dozvole za odlaganje komunalnog otpada.

Meštani su u subotu proglasili kraj blokade deponije, a u nedelju su uklonili šator postavljen na samom ulazu gde su danonoćno dežurali kako bi sprečili dovoženje i deponovanje smeća. Odluku su doneli nakon što je Osnovni sud u Valjevu doneo Rešenje kojim se JKP “Vidrak” zabranjuje odlaganje smeća na deponiju.

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300