Od zagađenja vazduha u Evropi godišnje umre 1.200 osoba mlađih od 18 godina

toplana zagadjenje vazduha
toplana_zagadjenje_vazduha

Od posledica zagađenja vazduha u Evropi godišnje umre 1.200 osoba mlađih od 18 godina, pokazuje izveštaj Evropske agencije za životnu sredinu (EEA) koji je objavljen danas.

Kao i kod odraslih osoba, to zagađenje je glavni ekološki rizik za zdravlje maloletnika i smanjuje njihov životni vek, navodi se u studiji koja obuhvata oko 30 evropskih zemalja, među kojima 27 zemalja EU.

Zagađenje vazduha izaziva više od 1.200 preuranjenih smrti godišnje kod osoba mlađih od 18 godina u Evropi i znatno povećava rizik od bolesti kasnije tokom života – naveod EEA u izveštaju.

Navodi se da uprkos napretku ostvarenom poslednjih godina nivo više glavnih zagađivača vazduha i dalje ostaje iznad preporuka Svetske zdravstvene organizacije, posebno u centralnoj i istočnoj Evropi, kao i u Italiji.

Više evropskih zemalja, među kojima i Velika Britanija i Ukrajina, nisu uključene u studiju, što ukazuje da bi bilans za stari kontinent mogao biti i teži.

Prema ranijem izveštaju Agencije, obljavljenom u novembru prošle godine, najmanje 239.000 osoba svih uzrasta, umrlo je preuranjeno u 2020. godini u Evropi zbog zagađenja vazduha u zemljama članicama agencije (EU, Turska, Norveška, Švajcarska, Island i Lihtenštajn).

Danas objavljena studija prva je koja se konkretno odnosi na osobe mlađe od 18 godina. Iako je proprocionalno broj dece i adolescenata pogođen zagađenjem vazduha „relativno nizak“ u odnosu na celokupno stanovništvo, tako rana smrt predstavlja gubitak potencijalne budućnosti kao i znatno opterećenje od hroničnih bolesti kako u detinjstvu tako i kasnije u životu, navodi Agencija.

Agencija preporučuje usmerenje na kvalitet vazduha oko škola i obdaništa kao i sportskih objekata i javnog saobraćaja.

Uticaj zagađenja vazduha počinje još pre rođenja, izlaganjem majke zagađenju koje se vezuje za manju težinu na rođenju i prevremenih porođaja.

Posle rođenja zagađenje vazduha povećava rizik od više zdravstvenih problema uključujući astmu koja pogađa devet odsto maloletnika u Evropi, ili respiratorne infkecije i respiratnornu insuficijenciju, navodi Agencija.

Srbija među najzagađenijim zemljama u Evropi

Prema izveštaju Evropske agencije za životnu sredinu (EEA), Srbija je na četvrtom mestu po prosečnom dnevnom zagađenju vazduha.

Prema koncentraciji PM10 čestica u 2021. po zemljama u odnosu na dnevnu graničnu vrednost, najveće zagađenje zabeleženo je u Severnoj Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Turskoj, potom idu Kosovo i Srbija (koji su u izveštaju odvojeni) pa Bugarska.

***

Nova studija: Izlaganje zagađenom vazduhu u trudnoći povezano sa smanjenom plućnom funkcijom deteta – SRDA

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300