Nijedno merno mesto u Srbiji u 2024. nije imalo kvalitet vazduha bezbedan za zdravlje

Na osnovu podataka iz automatskog monitoringa kvaliteta vazduha u Srbiji koji operativno sprovodi Agencija za zaštitu životne sredine i lokalne samouprave, u toku 2024. godine zabeležena su prekoračenja srednjih godišnjih koncentracija kao i prekoračenja dozvoljenih broja dana sa prekograničnim srednjim dnevnim koncentracijama pojedinih zagađujućih materija, saopštilo je Udruženje Nacionalna ekološka asocijacija (NEA).
Nacionalna ekološka asocijacija svakog 1. januara već tradicionalno objavljuje analizu podataka iz državnog automatskog monitoringa kvaliteta vazduha.
Koncentracija suspendovanih čestica prečnika 2,5 mikro metara – PM2.5, u proseku na teritoriji cele zemlje imaju blagi trend porasta (3,2%), dok koncentracije suspendovanih čestica PM10 imaju rastući trend (12,9%).
Broj dana sa prekoračenjem dnevnih graničnih vrednosti za PM10 je značajno porastao (u proseku za 20 dana po mernom mestu) i praktično sva mesta (gradovi, zone, aglomeracije) u kojima postoji monitoring PM10 suspendovanih čestica, sem Bora i novog Sada, prekoračili su dozvoljen broj dana sa prekoračenjem (35 dana) čime su se svrstali u III kategoriju kvaliteta vazduha – Prekomerno zagađen vazduh.
Imajući u vidu pooštrene kriterijume za koncentracije zagađujućih materija a pre svega suspendovanih čestica u novoj direktivi Evropske unije koja je stupla na snagu krajem 2024, može se konstatovati da u odnosu na novopropisane granične vrednostu za PM2.5 (10 mikrograma po m3) odnosno PM10 (20 mikrograma po m3) nijedno merno mesto u Srbiji u 2024. godini nije imalo kvalitet vazduha bezbedan za ljudsko zdravlje.
S obzirom na činjenicu da je Svetska zdravstena organizacija tokom 2022. godine donela još oštrije preporuke nego što su gore navedebe granične vrednosti EU, jasno je da se nastavlja niz godina u kojima građani Srbije dišu prekomerno zagađen vazduh orema svim domaćim i međunarodnim standardima.
Ceo izveštaj o kvalitetu vazduha u 2024. godini pogledajte na linku OVDE.
Tagovi
aerozagađenje kvalitet vazduha Nacionalna ekološka asocijacija NEA SRDA Preporučuje zagađenje vazduha