Međunarodni dan Dunava – 29. jun
Reka koja povezuje i razdvaja narode – Dunav.
Protiče kroz deset država (Nemačka, Austrija, Slovačka, Mađarska, Hrvatska, Srbija, Rumunija, Bugarska, Moldavija i Ukrajina). Na njegovim obalama nalaze se četiri glavna grada (Beč, Bratislava, Budimpešta i Beograd).
Nastaje od reka Breg i Brigah kod grada Donaušingen, na planini Švarcvald, u Nemačkoj. Druga najduža reka u Evropi, posle Volge, dugačka 2.850 km. Uliva se u Crno more.
Svakog 29. juna evropske zemlje se udružuju u organizaciji različitih događaja pod okriljem Međunarodnog dana Dunava kako bi ukazale na ključni značaj reke i njenih pritoka za ljude, životinje i biljke i naglasile neophodnost međusobne saradnje i razmene iskustava u njenoj konzervaciji, racionalnom korišćenju i unapređenju. Na taj datum 1994. godine podunavske zemalje i Evropska unija su potpisale Konvenciju o zaštiti reke Dunav.
Zanimljivosti:
- Jedan od najbitnijih plovnih puteva u Evropi
Preko Bavarskog kanala, Dunav povezuje Atlantski okean sa Crnim morem. Zahvaljujući svojoj širini, Dunavom mogu da plove i veliki brodovi.
- Na dnu Dunava nalaze se brojni moćni ratni brodovi
Predvidevši da je poraz neizbežan, stotine nemačkih brodova plovilo je Dunavom 1944. godine kako bi izbegli da budu zarobljeni od Sovjetskog saveza.
- Dunav je reka sa najviše imena
Zbog svoje “multinacionalne” i “multiistorijske” pripadnosti, Dunav je reka koju mnogi narodi drugačije nazivaju. Tračani su ga nazivali Istros, a Skiti Mataos. Stari Rimljani su mu dali imena Danister i Danubius, a Grci Dunavius. U Nemačkoj i Austriji još uvek je poznat kao Donau, a Francuzi ga zovu Le Danibe. Kroz Budimpeštu protiče pod imenom Duna, a u Rumuniji je poznat kao Dunarea. Turci ga nazivaju Tuna, Rusi i Slovaci Dunaj, a Bugari i mi ga nazivamo Dunav.
- Rute popularnih biciklističkih trka nalaze se uz Dunav
Dunav je važna znamenitost, ali i turistička atrakcija. Kako prolazi kroz glavne gradove, uz njega je napravljeno mnoštvo biciklističkih i staza za pešačenje.