Inspekcija ponovo privremeno zatvorila fabriku za reciklažu plastike u Perlezu, meštani traže izmeštanje

reciklaza znak
reciklaza_znak

Inspekcija za zaštitu životne sredine grada Zrenjanina izrekla je privremenu meru zabrane rada fabrike za reciklažu otpadne plastike “Feitiansuje” (Feitiansuye) u Perlezu, a meštani i udruženja traže da se ona izmesti iz sela, prenosi Beta.

Savet mesne zajednice Perlez saopštio je najpre da je fabrika privremeno zatvorena posle njihove inicijative i održane vanredne sednice sa inspekcijskim službama koja je, kako su naveli, usmenim rešenjem privremeno zabranila tretman otpadne plastike u postrojenjima te fabrike.

Aktivisti udruženja Čuvari Perleza podsetili su da ta kineska kompanija koja se bavi preradom i reciklažom plastičnog otpada u srcu njihovog sela posluje već šest godina i da je u međuvremenu već zatvarana pa opet otvorena.

– Tri godine se borimo da dokažemo da takvoj fabrici nije tu mesto, tri godine, skoro neprekidno, traju akcije i inicijative da ih zaustavimo i dislociramo iz sela, ali se oni ne obaziru na naše proteste, peticije, zahteve, nego nas bezočno i bezobzirno i dalje truju –  poručili su Čuvari Perleza.

Ukazali su i da je inspekcija izašla na teren i zabranila rad fabrike ali privremeno i usmeno, a da većina meštana koji žive u neposrednoj blizini znaju da su se i ovog puta oglušili o zabrane i rade i dalje, smanjenim kapacitetom.

– Važno je da odlučno i jedinstveno istupimo i kažemo da hoćemo i tražimo da im se momentalno i trajno zabrani rad i da se fabrika izmesti iz sela u što kraćem vremenskom roku – istakli su Čuvari Perleza.

Meštani i članovi udruženja “Čuvari Perleza” pokrenuli su potpisivanje peticije što će sprovesti u svakoj ulici i kući u Perlezu.

Inspekcija za zaštitu životne sredine u Zrenjaninu privremeno je zabranila rad te kineske fabrike i sredinom aprila 2021. godine i u obrazloženju rešenja navela da je nalog za vanredni inspekcijski nadzor dat nakon što im se obratilo 70 građana sa predstavkama koje se odnose na pojavu neprijatnih mirisa nastalih radom postrojenja za skladištenje i tretman otpadne plastike.

Meštani Perleza i aktivisti i tada su ukazivali da su zbog rada tog postrojenja zatrovani voda i vazduh, kao i kanal za navodnjavanje koji je zatrpan smećem i da je ugrožena i crpna stanica pomoću koje se celo selo snabdeva vodom, a koja je na samo stotinak metara od fabrike, prenosi Beta.

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300