Francuski EDF i Egis u aprilu predstavljaju nuklearne tehnologije za primenu u Srbiji

nuklearna elektrana

Foto: Pixabay/PublicDomainPictures

Srbija je već započela saradnju sa francuskom elektroenergetskom kompanijom EDF na razvoju nuklearne energije, a ovog meseca održane su radionice posvećene razvoju ljudskih resursa i uključivanju domaće industrije u potencijalnu izgradnju nuklearne elektrane, piše Danas.

O ovim aktivnostima govorila je Mari Agnes Berš, direktorka za poslovni razvoj u sektoru za međunarodni nuklearni razvoj EDF-a, na onlajn sastanku sa srpskim novinarima u okviru programa „Puls Evrope“ koji organizuje delegacija Evropske unije u Srbiji, izveštava Danas.

Prema njenim rečima, naredne nedelje planirana je i radionica posvećena prihvatanju nuklearne energije od strane javnosti, kao ključnom segmentu za uspešnu realizaciju projekta.

Sporazum i budući koraci

EDF, najveća elektroenergetska kompanija u Francuskoj i jedan od vodećih svetskih operatera nuklearnih elektrana, prošlog avgusta potpisao je sporazum sa Ministarstvom rudarstva i energetike Srbije o saradnji u oblasti nuklearne energije. Taj sporazum obuhvata obuku stručnog kadra, podizanje svesti javnosti i razvoj lanca snabdevanja.

Podsetila je da su razgovori o saradnji započeti početkom prošle godine, tokom posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Francuskoj. Nakon toga, u aprilu je potpisan Memorandum o razumevanju između EDF-a i Vlade Srbije o saradnji na energetskoj tranziciji i primeni zelenih tehnologija, uključujući hidro i nuklearnu energiju.

Dodatno, predsednik Srbije se sastao sa predsednikom i generalnim direktorom EDF-a, Likom Remonom, kako bi dogovorili dalju saradnju.

Izbor tehnologije i infrastruktura

EDF je u septembru 2024. potpisao ugovor sa francuskom kompanijom Egis o dizajnu plana razvoja projekta. Egis je zadužen za analizu i predstavljanje različitih nuklearnih tehnologija koje bi mogle biti primenjene u Srbiji. Berš je istakla da se očekuje da izveštaj o razvoju projekta bude predstavljen Vladi Srbije u aprilu ove godine. Na osnovu te analize, Srbija će, kako prenosi Danas, odlučiti da li će graditi male modularne reaktore ili veliku nuklearnu elektranu.

Berš je naglasila da je razvoj nuklearne elektrane dugotrajan proces koji može trajati između 10 i 15 godina. Pored same izgradnje, Vlada Srbije će morati da razvije neophodnu infrastrukturu i regulatorni okvir, uključujući i tela za nuklearnu bezbednost, što može potrajati nekoliko godina.

Obuka kadrova i javna podrška

Uspostavljanje nuklearnog programa zahteva i edukaciju kadrova, te je EDF predložio saradnju sa univerzitetima i tehničkim školama u Srbiji. Planirano je kreiranje akademskih programa i specijalizovanih obuka kako bi tehničari i inženjeri stekli neophodne veštine za upravljanje nuklearnom elektranom.

Berš je naglasila i važnost kontinuiranog rada na informisanju javnosti i podizanju svesti o nuklearnoj energiji, što je proces koji traje tokom celog životnog veka nuklearne elektrane. „Neophodno je obezbediti podršku javnog mnjenja, jer je to ključno za uspeh projekta“, poručila je ona.

EDF i globalna nuklearna scena

EDF trenutno upravlja sa 66 nuklearnih reaktora u Evropi (57 u Francuskoj i devet u Velikoj Britaniji) i aktivno radi na izgradnji novih postrojenja u Ujedinjenom Kraljevstvu. Takođe, kompanija je manjinski akcionar u dva nuklearna reaktora poslednje generacije u Kini.

Kompanija poseduje naprednu EPR (European Pressurised Reactor) tehnologiju, a prošle godine je pustila u rad nuklearnu elektranu Flamanvil 3 snage 1.650 megavata. EDF takođe nudi i reaktore od 1.200 megavata, za koje Berš smatra da bi bili optimalni za Srbiju.

Izvor: Danas

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300