Beograd priprema 7 reciklažnih dvorišta – U Centre za sakupljanje otpada građani će donositi nameštaj, belu tehniku, tekstil, ambalažu

kante za otpad

Foto: Unsplash/Robert Linder

U Beogradu je planirana izgradnja 7 centara za sakupljanje otpada namenjenih razvrstavanju i privremenom skladištenju reciklabilnog, kabastog i opasnog otpada iz domaćinstava. U ove centre koji se nazivaju i reciklažna dvorišta, građani će moći da donose otpad iz domaćinstva koji se ne odlaže sa komunalnim otpadom.

Koji otpad građani mogu donositi?

– papir i karton
– plastika i PET
– ferozni i obojeni metali
– staklo
– tekstil
– nameštaj
– električni i elektronski otpad
– otpadne gume
– akumulatori i baterije
– otpadna ulja
– fluorescentne cevi
– rastvarači, kiseline, baze
– foto-hemikalije
– boje, mastila, lepkove
– deterdžente
– građevinski otpad iz domaćinstava (manje od 1 m3).

Šta su Centri za sakupljanje otpada?

Centri za sakupljanje otpada (reciklažna dvorišta) su mesta određena odlukom grada Beograda, na koja građani donose otpad i kabasti otpad – nameštaj i bela tehnika, baštenski otpad, materijal pogodan za reciklažu, uključujući i opasan otpad iz domaćinstva.

Ovi objekti imaju značajnu ulogu u ukupnom sistemu sakupljanja otpada i služe za uspostavljanje sakupljačke šeme između građana, ovlašćenih sakupljača i operatera. Odvojeno sakupljeni otpad iz domaćinstava koji se privremeno skladišti na lokacijama centara za sakupljanje se direktno predaje ovlašćenim operaterima ili sakupljačima koji ga prevoze na odgovarajuće lokacije radi dalje prerade.

Sav otpad koji se donese u centre za sakupljanje otpada mora se prekontrolisati, evidentirati i uskladištiti na mesto određeno za datu vrstu otpada. Mešanje otpada nije dozvoljeno. Objekti u centru za sakupljanje otpada projektovani su tako da pruže dovoljno prostora za višednevno skladištenje, a da pri tome ne ugroze lokalni transport, manipulaciju, funkcionisanje ljudi, mašina, opreme i infrastrukture.

reciklaza pet boce

U okviru savremenih sistema za sakupljanje i primarnu separaciju otpada, potrebno je uspostaviti dodatne lokacije za sakupljanje svih onih tokova otpada iz domaćinstava koji zbog svojih karakteristika (npr. kabasti, opasni, itd.), nisu pogodni za odvojeno skupljanje na nivou domaćinstava. Uspostavljanje ovakvih lokacija na opštinskom nivou predlaže se i Program upravljanja otpadom u Republici Srbiji za period 2022-2031. godine.

Lokacije reciklažnih dvorišta

Četiri centra će biti izgrađena uz transfer stanice, a ostala na drugim lokacijama. Lokacija za jedan od tri dodatna centra je opredeljena u Dobanovcima u Surčinu.

S obzirom na to da će četiri centra biti izgrađena uz transfer stanice, to znači da će ta reciklažna dvorišta biti na Paliluli, u Zemunu, u Rakovici i u Mladenovcu. Transfer stanica u Mlаdenovcu najbrže napreduje, te se očekuje da će biti gotova do kraja sledeće godine. Sve detalje o transfer stanicama pogledajte u tekstu Beograd priprema lokacije za 4 transfer stanice – Prvo postrojenje u Mladenovcu krajem 2023. – SRDA

Kako su nam rekli u Sekretarijatu za zaštitu životne sredine Grada Beograda, na lokaciji KO Dobanovci započete su aktivnosti na formiranju centra za tretman kabastog otpada.

centar za sakupljanje otpada dobanovci

Foto: Centar za sakupljanje otpada Dobanovci/ Urbanisticki plan

– Tokom 2022. godine usvojen je urbanistički projekat i trenutno je u proceduri ishodovanje lokacijskih uslova od nadležnih organa i izrada projektno-tehničke dokumentacije. U skladu sa dinamikom realizacije planirano je dobijanje građevinske dozvole do kraja 2022. godine.

Međutim, u Sekretarijatu ukazuju da su se na ovoj lokaciji kao i na delovima susednih katastarskih parcela usled nesavesnog i neodgovornog ponašanja pojedinih građana i pravnih lica u prethodnom periodu formirala divlja deponija.

– Sekretarijat za zaštitu životne sredine je pokrenuo proceduru i pribavio Idejni projekat sanacije nesanitarne deponije u Dobanovcima, kao i rešenje Ministarstva za zaštitu životne sredine kojim se daje saglasnost za izvođenje radova na sanaciji nesanitarne deponije, a koje je neophodno izvesti kao pripremne radove pre izgradnje centra.

Kako najavljuju iz Sekretarijata, aktivnosti na sanaciji nesanitarne deponije i na izgradnji i opremanju centra za tretman kabastog otpada planirani su tokom 2023. godine.

centar za sakupljanje otpada dobanovci

Foto: Centar za sakupljanje otpada Dobanovci/ Urbanisticki plan

Grad Beograd u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije i Ministarstvom zaštite životne sredine privodi kraju izradu projektnog zadatka za Studije izvodljivosti za celokupan sistem upravljanja otpadom u gradu Beogradu.

– Ova studija je početni korak za unapređenje sistema upravljanja otpadom i osnov za buduća ulaganja u gradu Beogradu u ovoj oblasti.

Planirani rok za završetak Studije je poslednji kvartal 2023. godine. Nakon izrade Studije biće poznati rokovi za izgradnju i biće utvrđene lokacije koje nedostaju.

Osim 7 reciklažnih dvorišta, Lokalnim planom upravljanja otpadom 2021-2030. predviđena je mogućnost formiranja i dodatnih mobilnih centara za sakupljanje otpada. Grad je odlučio da prvo obezbedi ove mobilne centre o čemu smo pisali u tekstu – Mobilni centri za opasan otpad do kraja 2022. u Beogradu – Kontejneri za električne uređaje, baterije, sijalice, kućnu hemiju na 15 lokacija – SRDA

 

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300