Ako pušite cigarete u kući, vaša deca bi mogla da ispaštaju zbog toga

pusenje odvikavanje
pusenje

Foto: pixabay/ diema

Novo istraživanje otkriva da se deca izložena pasivnom pušenju kod kuće razbolevaju i češće izostaju iz škole od dece koja žive u domovima gde nema pušača.

Istraživanje ukazuju na to da bi porodice mogle da smanje izostanak dece iz škole za 24 do 34 odsto kad bi se pušenje eliminisalo iz domova, piše CNN.

Prema sprovedenom istraživanju, oko trećine dece u SAD-u živi s pušačem, a među decom u dobi od tri do 11 godina, najmanje 56 odsto ima vidljiv nivo hemikalije koja se naziva serumski kotinin koja je pokazatelj izloženosti duvanskom dimu.

Kotinin je razgradnja nikotina i može da se meri analizom nivoa u krvi, urinu ili pljuvački.

Naučnici kažu da se time uspostavlja veza između pušenja u kući i dve specifične respiratorne bolesti.

– Deca koja žive sa ljudima koji puše u kući imala su veću verovatnoću da će imati infekcije uha i prehlade. Među decom koja su živela sa pušačima, četvrtina do trećina dana koje su odsustvovsli  iz škole može se pripisati činjenici da žive sa nekim ko puši u kući – rekao je Daglas Levi, glavni istražitelj studije i pomoćnik za zdravstvenu politiku na Institutu za zdravstvenu politiku Mongan.

Porast bolesti nije bila jedina posledica pušenja kod roditelja. Levi objašnjava da postoji i finansijski teret jer roditelji moraju da odsustvuju s posla da bi brinuli o detetu kad se razboli.

– Kada deca nisu u školi, nego kod kuće zbog bolesti, posebno mala deca, ukupni trošak iznosi 227 miliona dolara godišnje. Sve zbog dodatnih dana koje vidimo da deca izostaju iz škole zbog izloženosti pasivnom pušenju – rekao je Levi, prenosi Index.hr.

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300