Zabrana uvoza mesa papkara sa područja gde postoji sumnja na zaraznu bolest slinavka i šap

krava_stocarstvo
krava_stocarstvo

Od srede, 22. januara, u Srbiji je zabranjen uvoz mesa poreklom od domaćih goveda, svinja, ovaca, koza i ostalih domaćih i divljih papkara, stoji u Naredbi o preduzimanju mera za sprečavanje unošenja zarazne bolesti slinavka i šap, objavljenoj u Službenom glasniku. Zabrana se odnosi na uvoz mesa i živih životinja poreklom iz zemalja u kojima postoji sumnja ili potvrda ove zarazne bolesti.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Martinović doneo je Naredbu o preduzimanju mera za sprečavanje unošenja zarazne bolesti slinavka i šap (FMD – Foot and mouth disease) u Republiku Srbiju.

Radi sprečavanja unošenja zarazne bolesti slinavka i šap u Srbiju, kako se navodi – zabranjuje se uvoz i provoz pošiljaka:

1) živih domaćih goveda, svinja, ovaca, koza i ostalih domaćih i divljih papkara;

2) mesa poreklom od domaćih goveda, svinja, ovaca, koza i ostalih domaćih i divljih papkara;

3) proizvoda od mesa poreklom od domaćih goveda, svinja, ovaca, koza i ostalih domaćih i divljih papkara, osim proizvoda od mesa poreklom od domaćih goveda, svinja, ovaca, koza i ostalih domaćih i divljih papkara, termički tretiranih u hermetički zatvorenoj posudi (konzerva);

4) mleka i proizvoda od mleka, poreklom od domaćih goveda, ovaca, koza i ostalih domaćih papkara, osim mleka tretiranog ultra visokom temperaturom UHT;

5) ostalih proizvoda životinjskog porekla za ishranu ljudi, poreklom od goveda, svinja, ovaca, koza i ostalih domaćih i divljih papkara, osim želatina;

6) duboko zamrznutog semena i embriona poreklom od goveda, svinja, ovaca i koza;

7) koža poreklom od goveda, svinja, ovaca, koza i ostalih domaćih i divljih papkara (uz izuzetke navedene u Naredbi);

8) sporednih proizvoda životinjskog porekla, koji potiču od domaćih goveda, svinja, ovaca, koza i ostalih domaćih i divljih papkara, osim prerađenih proteina životinjskog porekla i dehidrirane hrane za kućne ljubimce;

9) biološkog materijala (krvi i organa) radi vršenja dijagnostičkih ispitivanja osim ukoliko su ispoštovane sigurnosne norme, smernice i kodeks dobre prakse kod pakovanja uzoraka na /u odgovarajući medijum i ambalažu;

Zabranjuje se i ulaz prevoznih sredstava za prevoz i provoz živih životinja, kao mogućeg nosioca uzročnika, kao i ukoliko nisu tretirana protiv uzročnika bolesti FMD, a od momenta tretiranja nije proteklo 24 časa.

London već zabranio uvoz

Podsetimo, nakon što je i zvanično potvrđena pojava slinavke i šapa u nemačkoj pokrajini Brandenburg, Velika Britanija zabranila je uvoz goveda, svinja i ovaca iz Nemačke, objavio je 16. januara DW. Zabrana važi za žive životinje i proizvode od sveže prerađenog mesa, potvrdilo je Ministarstvo zaštite životne sredine u Londonu.

– Cilj je, kako se tvrdi, zaštita poljoprivrednika u Velikoj Britaniji. Preduzeće se sve mere kako bi se ograničio rizik pojave i širenja te razorne bolesti – rekla je šefica Veterinarske službe Kristin Midlemis.

DW podseća da su se slinavka i šap redovno pojavljivali sve do 60-ih godina prošlog veka. Širenje virusa “zakočeno je” tek nakon uvođenja obaveznog vakcinisanja životinja.

Odlike bolesti

Slinavka i šap je zoonoza, zarazna bolest životinja i ljudi. Od nje obolevaju goveda, ovce, svinje i koze – papkari. Raširena je po svetu, a kod nas se javila 1996. godine na Kosovu i Metohiji – u Gnjilanu i okolini – kada je bila angažovana i Republička veterinarska inspekcija, napisao je za Politiku republički veterinarski inspektor u penziji Stradimir Martinović.

Uzročnik bolesti je virus, koji se javlja u sedam tipova s varijantama. Otporan je i u spoljnoj sredini ostaje aktivan duže vreme. U smrznutom mesu može da živi i više meseci. Dezinfekcionim preparatima i natrijum-hidroksidom može se brzo uništiti.

Bolest se, kako se navodi u tekstu, prenosi direktnim dodirom u staji, na pašnjaku, otkupnom mestu, pa i na sajmovima stoke.

Najvažniji izvori zaraze su bolesne životinje u akutnom stadijumu bolesti. Virus se izlučuje pucanjem mehurića iz usta, slinom, zatim mlekom, mokraćom, balegom, preko zaražene hrane i vode, priborom se prenosi na zdrave životinje, a tu je i čovek koji je sa životinjama u kontaktu. Bolest mogu preneti i psi lutalice, mačke i živina, pa i ptice, iako nisu prijemčive za bolest. Obolele životinje mogu mesecima izlučivati virus i zato ova bolest spada u eksplozivne zaraze. Virus se od zaraženih papkara unosi kroz usta, hranom i vodom, prenoseći se tako na zdrave životinje i brzo se širi, prenosi Politika.

Izvor: N1

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300