Šta je akrilamid zbog kojeg je uništen kontigent čipsa iz Čačka
Proizvođač čipsa iz Čačka bez prigovora je prihvatio analizu hrvatske nadležne inspekcije i preduzeo uništenje svih čipseva iz lota u kome je proizvedena sporna pošiljka. Pomoćnik ministra poljoprivrede Nenad Vujović rekao je za RTS da tehnološki postupak i sama vrsta sirovine uslovljavaju da se s vremena na vreme akrilamid pojavi. Brzo smo reagovali, bili smo u pogonu i konstatovali da je sporna količina uništena u Hrvatskoj, a ono što je ostalo zabranili smo za dalju upotrebu i naredili uništavanje, objasnio je Vujović.
Podsetimo, prilikom carinjenja, analizom pošiljke od 33 palete rebrastog čipsa sa ukusom paprike u pakovanjima od 150 grama, utvrđeno je da je nivo akrilamida viši od dozvoljenog.
Inače, poslednjih pet godina postoji veliki pritisak u EU da se smanje koncentracije akrilamida, koji je proizvod termičke obrade hrane i smatra se izuzetno štetnom materijom. Spisak proizvoda u kojima ga ima je dugačak – od krekera, keksa, čipsa i kafe, do brojnih konditorskih proizvoda.
Kako su ranije objasnili stručnjaci za “Politiku“, akrilamid je prvobitno bio poznat po svojoj industrijskoj ulozi u proizvodnji plastike, papira i lepka. Tek 2002. godine istraživači u Švedskoj otkrili su da ga ima i u hrani. Primetili su da se on prirodno formira u skrobu prehrambenih proizvoda tokom svakodnevnog kuvanja na visokim temperaturama. Još 2017. evropski proizvođači počeli su da smanjuju nivo ove materije u proizvodima. Proizvođači proizvoda od krompira, recimo, počeli su da koriste sorte krompira s manjim sadržajem šećera. Preporuka je da se sirovi pomfrit pere i natapa u vodu i do dva sata pre pripreme. Temperatura prženja mora da bude ispod 175 stepeni Celzijusa.