Krivična prijava protiv Agencije za zaštitu životne sredine – Ko i zašto krije od građana podatke o kvalitetu vazduha?

Građani u 11 lokalnih samouprava nisu imali odgovarajuće informacije o kvalitetu vazduha koje bi trebalo da znaju jer su u tim mestima postavljeni uređaji za automatsko merenje.
Zbog toga je član stručnog saveta Nacionalne ekološke asocijacije (NEA) Milenko Jovanović, 29. januara, podneo Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu krivičnu prijavu protiv odgovornih osoba iz Agencije za zaštitu životne sredine i Ministarstva zaštite životne sredine zbog sumnje da su počinili krivično delo uskraćivanje podataka o stanju životne sredine.
Kako Jovanović navodi u krivičnoj prijavi, “izvršeno je krivično delo uskraćivanja podataka o stanju životne sredine (stanja kvaliteta vazduha) iz člana 268 Krivičnog zakonika na taj način što su u nameri da prikriju informaciju o nivou aerozagađenja uskratili i Ustavom zagarantovano pravo građana na blagovremenu i potpunu informaciju o stanju životne sredine (član 74)”.
Kako je za portal SRDA rekao Jovanović, koliko je u pravu, potvrđuje i to da je danas Agencija pustila u javnost podatke o merenjima polutanata na mernim mestima koja su predmet krivične prijave.
Stanice postavljene, podataka nema
– S obzirom na to da sam godinama u Agenciji bio odgovoran za funkcionisanje državnog monitoringa kvaliteta vazduha i da sam kao uzbunjivač uvek insistirao na poštovanju zakonskih odredbi kad je u pitanju proces upravljanja kvalitetom vazduha i dalje su mi dostupne informacije o problemima u radu ovog segmenta životne sredine. To što nema adekvatnih mera od institucija da se smanji poznati previsoki nivo koncentracija zagađujućih materija je druga strana medalje propusta države kad je u pitanju zaštita zdravlja građana. Nove automatske stanice su instalirane i rade besprekorno, kao i dodatni analizatori na već postojećim stanicama, ali informacija o tim merenjima nema u javnosti – kaže za naš portal Jovanović.

Milenko Jovanović (Foto: Medija centar)
Iako je Agencija za zaštitu životne sredine krajem prošle godine postavila automatske merne stanice za kvalitet vazduha u nekoliko gradova, građanima nisu u realnom vremenu dostupni podaci sa ovih stanica, kao što je to slučaj sa svim ostalim gradovima koji su obuhvaćeni državnim monitoringom.
Gradovi u kojima su postavljene i aktivirane automatske stanice za praćenje zagađujućih materija, a do sada nisu imali monitoring su: Leskovac, Prokuplje, Požega i Inđija.
Osim toga, postojeće automatske stanice na kojima su instalirani i aktivni uređaji za automatsku detekciju suspendovanih čestica PM10 i PM2.5, dominantnog uzroka prekomerno zagađenog vazduha, su u gradovima: Sremska Mitrovica, Kostolac, Loznica, Zaječar, Paraćin, Kruševac i Vranje.
Građani u ovih 11 lokalnih samouprava nisu imali informacije iako su postavljeni uređaji funkcionisali. Podaci nisu prikazivani na stranici Agencije na kojoj se prikazuje kvalitet vazduha u realnom vremenu, kao ni na aplikacijama koje koriste ove podatke državnog monitoringa. Tako da građani nisu znali kakav vazduh dišu.
Na primer, automatska merna stanica u Leskovcu je operativna i prikuplja podatke od 5. oktobra prošle godine, ali su građani mogli da se informišu o kvalitetu vazduha jedino preko merača koje su sami postavili.
“Uvid u prikaz koncentracija zagađujućih materija koji u realnom vremenu vrši Agencija za zaštitu životne sredine i to za period 25. septembar 2024 .godine do 25. januara 2025. godine vidi se da nedostaju podaci o nivou aerozagađenja. Uvidom u rezultate monitoringa moći će da se utvrdi činjenica da li je u ovom periodu prikrivanja informacija vazduh u 11 gradova bio čist ili prekomerno zagađen, a zaštita zdravlja građana (i od aerozagađenja) je javni interes najvišeg prioriteta”, navodi Jovanović u krivičnoj prijavi.
Zašto nisu puštene u rad te merne stanice kad su već postavljene?

Merna stanica za kvalitet vazduha u Leskovcu (Foto: team42.org.rs)
– Mogu samo da spekulišem da je u pitanju kombinacija nestručnosti menadžmenta životne sredine, nesamostalnosti bez političkog odobrenja. Dodatan verovatan razlog je i to što je vazduh u Srbiji toliko lošeg kvaliteta da je bolje prikriti rezultate u poslednjem kvartalu 2024. jer su i u tom kratkom periodu na pojedinim mernim mestima prekoračene godišnje vrednosti pojedinih parametara. Ustalom neka tužilaštvo dobije odgovor od njih zašto su uskratili zakonsko i ustavno pravo građana da imaju tačnu i pravovremenu informaciju o kvalitetu vazduha – navodi Milenko Jovanović.
Pitali smo sagovornika šta očekuje od ove krivične prijave?
– Očekujem da tužilaštvo, koje je postalo crna rupa u pravosudnom sistemu jer stopira rad sudova i policije, jer nadređeni od postupajućeg tužioca ima diskreciono pravo da odbaci njegov predlog o pokretanju postupka. Dokaze koje sam pružio ne mogu abolirati činjenice vezane za propust, bilo da je nameran ili ne.
Koliko sam bio u pravu, potvrđuje i to da je danas Agencija pustila u javnost podatke o merenjima polutanata na mernim mestima koja su predmet krivične prijave. Na taj način su priznali izvršenje dela koje im se u prijavi stavlja na teret. Naravno da postojanje ovih informacija od danas ne abolira niti poništava propuste i odgovornost za njih – zaključuje Milenko Jovanović.
Tagovi
aerozagađenje Inđija kvalitet vazduha Leskovac Milenko Jovanović NEA Požega Prokuplje SRDA Preporučuje Tim 42 zagađenje vazduha