Koliko je zagađen vazduh u Subotici – postavljeno 20 merača

nebo
nebo_2

Radi zaštite životne sredine i boljeg zdravlja svojih zaposlenih, ali i svih građana, Organizacija “IT Subotica 2030” obezbedila je i stavila u upotrebu na lokacijama u Subotici i na Paliću 20 merača kvaliteta vazduha.

Posredstvom aplikacije “Xeco” građani trenutno mogu da ostvare uvid u očitane podatke i izbegnu izlazak napolje u vreme i na mesto gde je vazduh najzagađeniji.

Stanica kod Nove opštine do sada je bila jedina koja meri kakav je kvalitet vazduha u Subotici. Postavljena je u centru grada jer se pokazalo da je upravo tu i najveće zagađenje, kako od izduvnih gasova iz automobila koji prolaze najfrekventnijom raskrsnicom, tako i zbog produkata sagorevanja drveta i uglja iz oko 20.000 dimnjaka tokom zimske grejne sezone.

– Analizirajući suspendovane čestice u vazduhu i odnos pm 10 i pm 2,5 mi smo došli do zaključka da je, ubedljivo, u zimskom periodu grejanje objekata glavni izvor zagađenja, s obzirom da mi nemamo prekoračenja graničnih vrednosti tokom letnjih meseci. Naravno, ne može se isključiti saobraćaj i ostali izvori zagađenja – kaže Žika Reh, šef Službe za zaštitu životne sredine i održivi razvoj Subotice.

Organizacija “IT Subotica 2030” obezbedila je i stavila u upotrebu 20 merača koji očitavaju kvalitet vazduha na lokacijama u Subotici i na Paliću.

Subotica do sada nije imala takozvane „građanske merače“ koji podatke o zagađenju vazduha pokazuju trenutno, a ovo je prvi primer u Srbiji gde se privatni sektor jednog grada organizovao i postavio takve uređaje.

– Kada znamo podatke, onda znamo i konkretnije šta može da se radi na temu sprečavanja zagađenja ubuduće i šta može u tom pogledu da uradi i grad koji je za to najsposobniji. Naravno, naša organizacija spremna je da pomogne u pogledu uvođenja tehnoloških inovacija, ali smatramo da je naša pomoć gradu, pre svega, u edukaciji građana i informisanju kako da se ovaj problem reši – kaže Petar Stakić, izvršni direktor Organizacije “IT Subotica 2023”.

Dejan Lekić, član stručnog saveta Nacionalne ekološke asocijacije, pomogao je u izboru „građanskih“ merača koji su postavljeni u Subotici i na Paliću zahvaljujući organizaciji “IT Subotica 2030”, a uvid u rezultate njihovih očitavanja svi mogu da ostvare u svakom trenutku zahvaljujući aplikaciji “Xeco” čiji je on kreator.

– U realnom vremenu građani mogu da pogledaju na aplikaciji šta se događa oko njih i da potvrde ono što, vrlo često, imaju prilike da osete svojim čulima. To je ono što omogućava ova tehnologija gde vi u realnom vremenu, praktično, imate merenja i ocenu tih merenja uz pomoć informacionih tehnologija – objašnjava Dejan Lekić, član Stručnog saveta Nacionalne ekološke asocijacije i kreator aplikacije .

Merenja pokazuju da je vazduh najzdraviji pored jezera Palić, a najzagađeniji u centru Subotice zbog izduvnih gasova vozila i produkata sagorevanja čvrstog ogreva iz dimnjaka tokom zime.

Merenje i trenutni uvid posredstvom aplikacije u podatke o kvalitetu vazduha omogućiće Subotičanima da, kad god je to moguće, izbegnu boravak napolju u delovima grada u kojima je, u tom trenutku, vazduh najzagađeniji i tako doprinesu očuvanju svog zdravlja.

Izvor: rtv.rs

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300