Ekološke organizacije upozoravaju da toplane na biomasu u Srbiji nisu ekološki održive ni bezbedne

Seca sume

Ilustracija

Četiri ekološke organizacije ponovo su pozvale nemačku državnu razvojnu banku KfW da prestane da finansira postrojenja za proizvodnju toplotne i električne energije iz drvne biomase u Srbiji jer ona nisu klimatski održiva i rade bez adekvatne zaštite zdravlja i bezbednosti, prenosi Beta.

Pismu upućeno direktorima KfW usledilo je nakon posete predstavnika organizacija CEE Bankwatch i Earth Thrive postrojenju za biomasu u Novom Pazaru, koje je KfW finansijski pomogao.

U saopštenju organizacija se navodi da fabrika u Novom Pazaru sagoreva oblovinu, odnosno cela stabla drveća uzeta direktno iz šume.

– Aktivisti nisu pronašli nikakve dokaze o bilo kakvoj kontroli drvne prašine, koja je štetna po ljudsko zdravlje, niti su videli dokaze o sprovođenju adekvatnih mera zaštite od požara. Ipak, postoje planovi za dalje proširenje ove fabrike, odnosno povećanje količine drveta koja se u njoj sagoreva – navodi se u saopštenju.

Nataša Kovačević iz mreže CEE Bankwatch, koja je posetila fabriku u februaru, izjavila je da sagorevanje velikih količina drveta za toplanu i elektranu nikada nije klimatski prihvatljivo niti održivo.

– Ne emituje se manje ugljen-dioksida nego sagorevanjem uglja, a emituju se velike količine štetnih malih čestica i drugih zagađivača vazduha. Međutim, posebno je šokantno videti postrojenje koje finansira KfW kako sagoreva cela stabla i radi bez adekvatne zaštite zdravlja i bezbednosti – navela je Kovačević.

Zoe Lujić iz organizacije Earth Thrive i Balkanskog centra za prava prirode istakla je da je finansiranje KfW-a proizvodnje energije iz biomasa povezano sa većom sečom šuma, “u zemlji gde je ilegalna seča već raširena”.

– Seča drveća i šuma nikada ne može biti deo prelaska na istinski čistiju energiju. Umesto toga, ona nanosi ozbiljnu štetu klimi i svim biljnim, životinjskim, gljivičnim i drugim živim zajednicama koje žive i zavise od šumskih ekosistema – rekla je Lujić.

U zajedničkom pismu ponovljeni su pozivi koje je 41 ekološka organizacija uputila u julu prošle godine, tražeći od KfW da odmah zaustavi taj projekat i umesto toga investira u energetsku efikasnost i uštedu energije, kao i u energiju vetra, solarnu i geotermalnu energiju u Srbiji.

U njihovom otvorenom pismu navedeno je da je KfW glavni finansijer kontroverznog Programa za obnovljivu energiju u Jugoistočnoj Evropi – Razvoj tržišta biomase u Srbiji, koji je počeo 2017. godine i čija je vrednost 32 miliona EUR.

U okviru programa su u četiri opštine već izgrađena četiri kombinovana postrojenja za prozivodnju toplotne i električne energije, od kojih svako ima kotao na drva i jedan veći kotao na fosilna goriva, prenosi Beta.

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300