Đedović Handanović: EPS posle 35 godina preuzeo novi blok u Kostolcu

preuzimanje termoelektrane B3 u Kostolcu
preuzimanje termoelektrane B3 u Kostolcu

Foto: Danilo Mijatović

Elektroprivreda Srbije dobila je novi proizvodni kapacitet, termoelektranu B3 u Kostolcu, pošto je danas održana zvanična primopredaja Sertifikata o preuzimanju bloka između EPS-a i izvođača radova kompanije China Machinery Engineering Corporation (SMEC), saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.

Primopredaji Sertifikata i potpisivanju Ugovora o upravljanju blokom, prisustvovali su ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović i ambasador Narodne Republike Kine Li Ming.

– Danas je istorijski dan za srpsku elektroprivredu, jer zvanično nova termoelektrana, Kostolac B3, snage 350 MW, postaje deo sistema naše elektroprivrede. Prošlo je skoro 35 godina od poslednjeg velikog energetskog kapaciteta koji je Srbija izgradila. Sa današnjim danom je taj dugi energetski „zimski san“ završen. Pred nama su novi projekti, nove investicije, kojima ćemo stvoriti uslove da naša zemlja ima dovoljno električne energije iz sopstvenih izvora. Nova elektrana davaće oko 5% ukupne električne energije u Srbiji, čineći naš energetski sistem sigurnijim u vreme kad je energetika pitanje broj jedan za svaku državu, posebno u Evropi i našem regionu – rekla je ministarka.

Ona je dodala da će moderna elektrana obezbeđivati ne samo pouzdanu proizvodnju električne energije godišnje, već i najviše ekološke standarde za ovaj vid proizvodnje energije.

Ministarka je istakla da je bilo mnogo izazova do današnjeg dana kada je potpisan sertifikat o preuzimanju novog bloka od kineskog izvođača, od završetka svih radova, sprovođenja testova i garancijskih ispitivanja i istakla zahvalnost svima koji su dali doprinos u ovom procesu.

Projekat izgradnje termo bloka realizovan je na osnovu međudržavnog sporazuma Srbije i Kine.

– Iako je period izgradnje bio izazovan, zaposleni kompanije SMEC su se pridržavali principa naučnosti i preciznosti uz potpunu saradnju sa srpskom stranom. U poslednjih nekoliko godina, ekonomija Srbije se stabilno razvija, dok se zahtevi za energijom neprekidno povećavaju. Ovaj projekat ima značajnu ulogu ne samo u povećanju energetske bezbednosti Srbije već postaje novi primer prijateljske saradnje Kine i Srbije. Želimo da unapređujemo energetsku saradnju sa Srbijom i u budućnosti, kao i da doprinesemo izgradnji zajednice sa zajedničkom budućnošću dve zemlje – rekao je ambasador NR Kine u Srbiji Li Ming.

Izgradnja novog bloka zajedno sa proširenjem kapaciteta rudarskog kopa Drmno vredna je 715,6 miliona dolara.

– Najsavremenija oprema i tehnologija koja je proizvedena u čak 130 kompanija iz Kine, Nemačke, Srbije i drugih zemalja, novi blok čini visokoefikasnim. Sagrađen je po najstrožim ekološkim standardima, dok su tokom probnog rada zabeleženi i bolji rezultati po pitanju zaštite životne sredine. Blok će Srbiji doneti dodatnu elektroenergetsku sigurnost sa 2,2 do 2,5 miliona kilovat sati električne energije godišnje – naglasio je generalni direktor “Elektroprivrede Srbije”.

S obzirom na kompleksnost projekta, u realizaciji je učestvovao veliki broj renomiranih kompanija iz Kine, uz značajno učešće srpske privrede, odnosno kompanija koje se bave proizvodnjom opreme i izvođenjem radova, renomirani domaći instituti, fakulteti, kao i veliki broj projektantskih kuća.

Da će novi blok biti još jedan dokaz čeličnog prijateljstva Srbije i Kine izjavio je Fang Janšui, generalni direktor kompanije CMEC.

– Od momenta priključenja na mrežu do danas, blok radi stabilno i efikasno sa visokim stepenom automatizacije, dok su ekološki parametri daleko bolji od onih koje propisuje Evropa – rekao je Fang.

Inače, tokom izgradnje bloka B3 ugrađeno je više od 120.000 kubnih metara betona, 2.500 šipova, iskopano je 220.000 kubika zemlje, ugrađeno je 60.000 tona čelične konstrukcije bez kotla.

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300