Vodonik kao novi energent – Dogovoreno potpisivanje memoranduma o saradnji Srbije i UAE

vetrenjace_vetropark

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović i ministar energetike i infrastrukture Ujedinjenih Arapskih Emirata Suhail Al-Mazrouei dogovorili su u Abu Dabiju potpisivanje Memoranduma o saradnji u oblasti razvoja vodonika, kao novog energenta, i nastavku saradnje u oblasti obnovljivih izvora energije, saopštilo je ministarstvo.

Na sastanku je konstatovano da saradnja Republike Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata u oblasti energetike ide uzlaznom putanjom i da je naredni korak unapređenja saradnje upravo razmena iskustva, stručnog i tehničkog znanja u korišćenju vodonika kao energenta.

Ministarka je izjavila da je vodonik energent budućnosti, koji će omogućiti čistiju energiju sa manjim uticajem na životnu sredinu i da UAE imaju znanja, razvijene tehnologije i kompanije koje već posluju u Srbiji u oblasti OIE i mogu nam biti značajni partneri u daljem razvoju OIE, ali i zelenog i plavog vodonika kao novog energenta u našem energetskom sistemu.

Ona je istakla da je korišćenje potencijala OIE važan instrument u povećanju energetske bezbednosti Srbije, kao i u dostizanju vizije klimatske neutralnosti, koja predstavlja jedan od ključnih globalnih izazova.

– Najznačajniji rezultat dosadašnje saradnje Srbije i UAE je vetropark “Čibuk 1”, koji proizvodi zelenu energiju kojom je moguće snabdevati 113.000 domaćinstava. Tokom godine počinjemo i sa izgradnjom “Čibuka 2” snage 150 MW. Tu se verovatno nećemo zaustaviti jer su kompanije iz UAE zainteresovane i za projekte u oblasti solarne energije, u kojoj imaju veliko iskustvo – navela je Đedović.

ministri energetike RS UAE

Foto: mre.gov.rs

Ministar Suhail Al-Mazrouei je upoznao ministarku Đedović sa nuklearnim i kapacitetima OIE koje su razvile UAE, kao i sa budućim planovima razvoja energetske infrastrukture.

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje