Reciklaža limenki – U Srbiji se aluminijumski ambalažni otpad sakuplja i izvozi na tretman

limenke
limenke

Reciklaža limenki polazi od nas. Najpre treba da ovaj aluminijumski ambalažni otpad odvojimo i odložimo u predviđena mesta za sakupljanje.

Limenke se u Srbiji sakupljaju i odlaze na sortirnicu kako bi se razdvojile od drugog ambalažnog otpada, potom se baliraju i izvoze u reciklažna postrojenja u Evropi.

Pogledajte gde možete predati limenke za reciklažu u našem tekstu Gde reciklirati limenke – Od reciklažnih kontejnera i kanti do pametnih sistema – SRDA

Količina aluminijumske ambalaže plasirane na tržište Srbije u 2021. iznosi 10.982 tona, prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine. Sakupljeno je, a potom reciklirano, 6.349 tona aluminijumske ambalaže.

reciklaza limenki

– Stopa reciklaže za metale u poslednjem izveštaju o ambalaži i ambalažnom otpadu je 72%, što je u poređenju sa ostalim ambalažnim materijalima impresivan rezultat. Međutim, smatramo da je procenat od oko 28% populacije koji imaju pristup selektovanju otpada vrlo nizak i da je potrebno intenzivno raditi na tome da se sistemi za prikupljanje ambalažnog otpada unaprede – kaže za portal Srda Nemanja Marjanović iz Recan fondacije.

Prema rečima našeg sagovornika, sakupljene limenke u Srbiji najvećim delom od sakupljača i reciklera se izvoze na topljenje u neku od ukupno pet topionica specijalizovanih za topljenje aluminijumskih pakovanja u Evropi.

– Ovde je posredi topljenje aluminijumskih pakovanja, što je nešto drugačiji proces od topljenja generalno aluminijuma jer pakovanja imaju vrlo male težine, različite su legure i topljenje je izuzetno efikasno – gubitak materijala je manji od 4%. Tako male gubitke prilikom reciklaže imaju samo limenke, a to je jedan od najbitnijih parametara koji određuje cirkularnost pakovanja, osim stope reciklaže i sadržaja recikliranog materijala – objašnjava Marjanović.

Proces reciklaže limenki

reciklaza limenki

Limenke se recikliraju bez obzira na boju i veličinu. Sakupljene limenke se transportuju na sortiranje gde se odvajaju od drugih materijala uz pomoć magnetnih struja ili ručno. Kada se odvoje, limenke se presuju u velike kocke – bale. Presovana bala može težiti do 1.000 kg i sastojati se do 65.000 limenki.

Često pitanje građana je da li ambalažni otpad, a među njim i limenke, ide dalje na reciklažu pošto se sakupi u isti kontejner. Pogledajte sve detalje u našem tekstu i videu Kako funkcioniše reciklaža u Beogradu – Proverili smo zašto sav otpad ide u jedan kamion (VIDEO) – SRDA

reciklaza limenke

Bale limenki odlaze u reciklažne centre. Bale presovanih limenki se tamo usitnjavaju na manje komade. Delovi gvožđa koji se tu nalaze se izdvajaju pomoći klasičnog magneta a aluminijum se dalje izoluje električnim strujama koje se zovu Fokalova ili vrtložna struja.

Reciklaža aluminijuma potroši 95% manje energije u odnosu na njegovu proizvodnju od sirovih materijala.

eciklaza limenki_skidanje boje

Foto: Svaka limemka se računa

Komadi aluminijuma se zagrevaju tako da se boja limenki može ukloniti uduvanim vazduhom.

U postrojenju za reciklažu limenke se tope i oblikuju u ogromne aluminjumske blokove. Blokovi se valjaju u tanke limove od kojih se prave nove limenke. Zid limenki je tanji od ljudske dlake.

Limenke se štampaju velikom brzinom i preciznošću i onda su spremne za punjenje i vraćanje na tržište.

Jednom prodata, ispražnjena, i stavljena na reciklažu limenka može da ponovi taj put – beskonačno.

reciklaza limenki_lim

Foto: Svaka limenka se računa

Od 1984. godine, količina aluminijuma koja se koristi za proizvodnju limenke za piće u proseku je smanjena za više od 24%. Prosečna limenka za piće od 330 ml je 1984. godine težila 16 g, a to je vremenom opalo na 12,2 g u 2016.

Iskorišćene limenke za piće mogu postati nove limenke za piće i vratiti se na police u prodavnici za oko 60 dana. Osim toga, mogu postati deo bicikla, auta, telefona ili čak uređaja za espreso.

limenke

 

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300