Potrošači iznenađeni novim pakovanjima pića – Zašto su uvedeni čepovi pričvršćeni za flašu?
Komentari građana o neodvojivim čepovima na bocama pića su se pojavili u poslednje vreme na društvenim mrežama. Neki kažu da su bili iznenađeni i da nisu ni znali da su čepovi spojeni sa bocom pa su pokušali da ih kao ranije odvrnu, drugi kažu da kidaju poklopac jer im smeta ili da bi ih posebno odvajali za reciklažu. Deluje da građani nisu informisani o razlozima za drugačije pakovanje pića, što je i razumljivo budući da u Srbiji ne postoji sistem upravljanja otpadom pa nema ni dovoljno informacija.
Direktivom o jednokratnoj plastici EU su proizvođači obavezni da od 2024. na tržište plasiraju isključivo ambalažu sa neodvojivim čepovima, kako bi se obezbedilo da se čepovi i boce zajedno skupljaju i efikasnije recikliraju.
Poklopac na bocama ostaje pričvršćen za vrat flaše kada se odvrne. Fiksni poklopac čini efikasnijim recikliranje svih komponenti boce.
Zbog čega su novi čepovi na pakovanjima u Srbiji i zašto će biti efikasnija reciklaža, pitali smo kompaniju „Coca-Cola HBC“ koja je jedna od kompanija koja je uvela pričvršćene čepove prošle godine na Next sokovima u Tetra Pak ambalaži, a od nedavno su se ovi čepovi našli i na PET bocama.
– Ova tehnologija će od jula 2024. godine postati zakonska obaveza za sve proizvođače pića u zemljama članicama Evropske unije. Prateći legislativu na evropskom nivou, kompanija „Coca-Cola HBC“ Srbija je među prvima na domaćem tržištu uvela neodvojive čepove, koji po otvaranju proizvoda ostaju pričvršćeni za flašu – rekli su nam u kompaniji „Coca-Cola HBC“.
Neodvojive čepove proizvođača „Coca-Cola HBC“ sada imaju gazirana pića u PET ambalaži (Coca-Cola, Coca-Cola Zero, Fanta, Sprite, Schweppes), Next sokovi u kartonskoj ambalaži i Next limunade, Fuze Tea ledeni čaj, kao i Rosa voda.
U kompaniji najavljuju da će ova inovacija uskoro biti primenjena i na Rosa Homolje gaziranoj vodi, čime će svi njihovi proizvodi koji do potrošača dolaze u PET i kartonskoj ambalaži biti sa neodvojivim čepovima.
Pitali smo kakva su očekivanja kompanije da će neodvojivi čepovi doprineti efikasnije sakupljanju?
– Upravo je efikasnije sakupljanje jedan od razloga na koji se Evropska unija pozvala pri uvođenju neodvojivih čepova. Očekivanja su da će ova inovacija potrošaču olakšati da prikupi boce i čepove kao jednu celinu, a potom i celu ambalažu pošalje na reciklažu. Svi smo svesni da su do sada čepovi često završavali kao otpad u prirodi, na plažama, u rekama i morima. Sada to sprečavamo, olakšavajući našim potrošačima da recikliraju celo pakovanje – kažu za portal SRDA u „Coca-Cola HBC“ i dodaju:
– Ova promena važna je i na nivou podizanja svesti potrošača o zaštiti životne sredine. Ambalažni otpad jeste izazov moderne današnjice, ali svako od nas treba da se potrudi da ambalaža koju koristimo i bez koje ne možemo da zamislimo život, ne postane problem sutrašnjice.
U nekim lokalnim samoupravama postoje reciklažni kontejneri gde građani mogu odložiti PET boce i Tetra Pak ambalažu za reciklažu, ili ako žive u kućama dobili su posebnu kantu za odvajanje ambalažnog otpada. U nekim gradovima postoje automati za ovaj otpad. Takođe, postoji nekoliko akcija za prikupljanje čepova od boca. Međutim, u mnogim gradovima i opštinama nema organizovanog sakupljanja ambalažnog otpada i građani ga onda bacaju u kontejner sa drugim otpadom ili završi u prirodi.
Budući da je u Srbiji planirano uvođenje depozitnog sistem, deluje da će ova nova ambalaža posebno biti korisna. Potrošači će imati mogućnost da u automate u prodavnicama i drugim određenim mestima predaju ambalažu i da dobiju povraćaj novca koji su platili pri kupovini pića.
– Kada bude uveden depozitni sistem, biće omogućeno da se cela boca, sa neodvojivim čepom, pošalje na reciklažu. Za potrošača će to značiti da će imati mogućnost da iskorišćenu ambalažu preda, dobije nazad depozit koji je platio pri kupovini proizvoda, i istovremeno bude siguran da će celo pakovanje biti reciklirano, odnosno da čep neće biti negde izgubljen ili završiti na deponiji, ili u prirodi. Kao kompanija, zalažemo se da budući sistem bude u potpunosti cirkularan – odnosno da se svaka boca reciklira i potom iskoristi za proizvodnju novih boca – navode u kompaniji „Coca-Cola HBC“.
Sve češće se čuje po mrežama da se građani iznenađuju čepovima koji su neodvojivi od flaše pa misle da je neka greška, a neki od njih znaju za novinu ali pozivaju na kidanje čepova. Šta kompanija „Coca-Cola HBC“ poručuje potrošačima?
– Svesni smo da promene znaju da budu izazovne, ali je važno da potrošači razumeju cilj tih promena. U potrošačima vidimo naše partnere u borbi za bolju, zdraviju životnu sredinu. Kako bismo radili u istom cilju, most između nas i potrošača jeste dobra komunikacija. Naše iskustvo govori da potrošač razume i prihvata ovu promenu, kada mu istu i objasnite.
Kompanija „Coca-Cola“ je već uvela neodvojive čepove u mnogim zemljama EU, poput Nemačke, Francuske, Bugarske, Hrvatske.
– Naša iskustva iz zemalja u kojima su na tržište stavljena pakovanja sa neodvojivim čepovima su uglavnom pozitivna, jer, kao što smo rekli, inovacije budu prihvaćene onda kada potrošači razumeju njihov cilj i svrhu – ističu u kompaniji „Coca-Cola“.
Tagovi
cirkularna ekonomija Coca Cola HBC Depozitni sistem neodvojivi čepovi PET boce plastika reciklaža reciklaža PET boca reciklaža plastike SRDA Preporučuje