Počela da radi rekonstruisana “fleš-peć” u Topionici bakra u Boru

dubravka djedovic
dubravka djedovic

Foto: mre.gov.rs

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović i generalni direktor kompanije Zijin Copper Serbia Đen Siming (Jian Ximing) u sredu su potpalili „fleš-peć“ u Topionici bakra u Boru, čime je okončan projekat proširenja proizvodnog kapaciteta i tehničke rekonstrukcije.

– Ovo je veliki dan za Bor, za Zijin, za sve radnike u ovoj kompaniji i za sve koji su verovali u ovaj projekat i imali viziju da se zauvek promeni rudarstvo u RTB-u u Boru time što je Republika Srbija ušla u strateško partnerstvo sa kompanijom Zijin  – rekla je Đedović.

Ona je podsetila da je ta kineska kompanija među najvećim izvoznicima u Srbiji, i da je to uticalo na poboljšanje uslova života u Boru i Majdanpeku.

Navela je da je Zijin do sada investirao 2,2 milijarde dolara, da će u novoj topionici proizvodnja biti dva i po puta veća i čime će se po preradi bakra ova kompanija sa šestog mesta podići na četvrto mesto u Evropi.

– U odnosu na 2021. godinu sektor rudarstva u Srbiji beleži visoku stopu rasta u 2022. od 22,6 procenta, a tome je najveći doprinos dala eksploatacija rude metala – rekla je Đedović.

Rekonstrukcija topionice, u koju je uloženo 320 miliona dolara, od čega 100 miliona u zaštitu životne sredine, počela je u aprilu prošle godine kada je i zaustavljen proces dobijanja bakra.

Rečeno je da će nova topionica umesto nafte, uglja i drugih visokozagađujućih goriva koristiti prirodni gas, a koncentracija emisije čestica dostići će nivo od pet miligrama po metru kubnom, što je ekološki standard Evropske unije.

Đen Siming je podsetio da je rad na projektu rekonstrukcije trajao dve i po godine, a kada pogon bude pušten u rad, godišnja proizvodnja katodnog bakra visoke čistoće biće između 180.000 i 200.000 tona, kao i tri tone zlata.

– Godišnja vrednost proizvodnje će premašiti dve milijarde dolara – rekao je Đen Siming.

Zamenica rukovodioca Topionice Saška Tasić istakla je da će proizvodnja u novoj topionici biti bazirana na najsavremenijim poznatim metodama rada u metalurgiji, a u prvi plan je stavljena bezbednost radnika i zaštita životne sredine.

– Rad novih metalurških postrojenja neće imati negativan uticaj na radnu sredinu zaposlenih ali ni na žitelje Bora i okoline jer će nebo iznad grada biti čisto, a zatvoreni ciklus prerade otpadnih voda u potpunosti će eliminisati ispuštanje takve vode u životnu sredinu – rekla je Tasić.

Puna proizvodnja u topionici počeće za četiri nedelje.

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300