Počela da radi rekonstruisana “fleš-peć” u Topionici bakra u Boru
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović i generalni direktor kompanije Zijin Copper Serbia Đen Siming (Jian Ximing) u sredu su potpalili „fleš-peć“ u Topionici bakra u Boru, čime je okončan projekat proširenja proizvodnog kapaciteta i tehničke rekonstrukcije.
– Ovo je veliki dan za Bor, za Zijin, za sve radnike u ovoj kompaniji i za sve koji su verovali u ovaj projekat i imali viziju da se zauvek promeni rudarstvo u RTB-u u Boru time što je Republika Srbija ušla u strateško partnerstvo sa kompanijom Zijin – rekla je Đedović.
Ona je podsetila da je ta kineska kompanija među najvećim izvoznicima u Srbiji, i da je to uticalo na poboljšanje uslova života u Boru i Majdanpeku.
Navela je da je Zijin do sada investirao 2,2 milijarde dolara, da će u novoj topionici proizvodnja biti dva i po puta veća i čime će se po preradi bakra ova kompanija sa šestog mesta podići na četvrto mesto u Evropi.
– U odnosu na 2021. godinu sektor rudarstva u Srbiji beleži visoku stopu rasta u 2022. od 22,6 procenta, a tome je najveći doprinos dala eksploatacija rude metala – rekla je Đedović.
Rekonstrukcija topionice, u koju je uloženo 320 miliona dolara, od čega 100 miliona u zaštitu životne sredine, počela je u aprilu prošle godine kada je i zaustavljen proces dobijanja bakra.
Rečeno je da će nova topionica umesto nafte, uglja i drugih visokozagađujućih goriva koristiti prirodni gas, a koncentracija emisije čestica dostići će nivo od pet miligrama po metru kubnom, što je ekološki standard Evropske unije.
Đen Siming je podsetio da je rad na projektu rekonstrukcije trajao dve i po godine, a kada pogon bude pušten u rad, godišnja proizvodnja katodnog bakra visoke čistoće biće između 180.000 i 200.000 tona, kao i tri tone zlata.
– Godišnja vrednost proizvodnje će premašiti dve milijarde dolara – rekao je Đen Siming.
Zamenica rukovodioca Topionice Saška Tasić istakla je da će proizvodnja u novoj topionici biti bazirana na najsavremenijim poznatim metodama rada u metalurgiji, a u prvi plan je stavljena bezbednost radnika i zaštita životne sredine.
– Rad novih metalurških postrojenja neće imati negativan uticaj na radnu sredinu zaposlenih ali ni na žitelje Bora i okoline jer će nebo iznad grada biti čisto, a zatvoreni ciklus prerade otpadnih voda u potpunosti će eliminisati ispuštanje takve vode u životnu sredinu – rekla je Tasić.
Puna proizvodnja u topionici počeće za četiri nedelje.