Kako u Beču ozelenjavaju grad kišnicom i “sivom vodom”

Foto: Kancelarija grada Beča u Beogradu
U cilju razvoja inovativnih rešenja za dugoročno obezbeđenje vodosnabdevanja u gradovima, posebno za zalivanje tzv. zelene infrastrukture na Poljoprivrednom fakultetu u Beču – BOKU, pokrenut je istraživački projekat GAIA. Ispituje se potencijal alternativnih izvora vode, uzimajući u obzir njihovu dostupnost, potrebni kvalitet vode kao i neophodne postupke za prečišćavanje, objavila je Kancelarija grada Beča u Beogradu.
Klimatske promene postavljaju nove izazove pred sektor vodosnabdevanja, ali istovremeno otvaraju i nove mogućnosti.
Jedan od pristupa koji obećava jeste korišćenje alternativnih izvora vode, kao što su kišnica, prečišćena otpadna voda i “siva voda” (otpadna voda bez sadržaja iz toaleta).
U Austriji je ova ponovna upotreba vode za sada još uvek malo zastupljena i često opterećena brojnim predrasudama. Samo u retkim slučajevima se koristi kišnica ili prečišćena otpadna voda. Posebno tokom dugih sušnih perioda, kada je potreba za vodom najveća, konvencionalni sistemi dostižu svoje granice.
– Mogućnost prikupljanja kišnice je promenljiva u zavisnosti od sezone, a svaki čovek dnevno proizvede oko 60 do 100 litara “sive vode” – objašnjava Bernhard Puher sa Bečkog poljoprivrednog fakulteta.
– Sa GAIA projektom želimo ne samo da istražimo tehničke mogućnosti, već i da ojačamo poverenje u alternativne načine korišćenja vode – istakao je Puher.
Pored tehničke analize, projekat se fokusira i na podizanje svesti o održivom i odgovornom korišćenju pijaće vode.