Izgradnja Regionalnog centra za upravljanje otpadom u Novom Sadu počinje 2025.
Vanja Petković članica Gradskog veća za ekologiju, energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine Novog Sada najavila je da će 2025. godine početi izgradnja Regionalnog centra za upravljanje otpadom, čiju pripremu je Novi Sad u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine započeo 2018. godine.
Završetak izgradnje i opremanje centra, koji će se kofinansirati iz IPA fondova Evropske unije, planiran je do 2031. godine.
U Naučno – tehnološkom parku je održana uvodna radionica projekta „Tehnička pomoć za uspostavljanje regionalnog sistema upravljanja otpadom za Grad Novi Sad i opštine novosadskog regiona“, koji finansira Evropska unija.
Radionici su prisustvovali predstavnici Grada Novog Sada i opština Bačka Palanka, Bački Petrovac, Beočin, Žabalj, Srbobran, Temerin i Vrbas koje su uključene u projekat izgradnje Regionalnog centra za upravljanje otpadom u Novom Sadu, kao i predstavnici javnih komunalnih preduzeća, čija je delatnost upravljanje otpadom.
– Zatvaranjem deponije i prelaskom na savremene tehnologije za preradu otpada, postićićemo višestruku korist za Novosađane i stanovnike još sedam opština. Savremeni centar će, zahvaljujući naprednim metodama reciklaže i tretmana otpada, smanjiti ukupnu količinu otpada, koristeći ga kao resurs za proizvodnju energije, što dodatno doprinosi energetskoj efikasnosti i ekonomskom razvoju – izjavila je Petković.
Ona je istakla da Novi Sad ubrzano raste i razvija se, i da se sa razvojem ekonomije i rastom broja stanovnika stvara i više otpada, ali da grad aktivno ulaže u unapređenje upravljanje otpadom.
– U Novom Sadu se dnevno u proseku odloži između oko 1.500 tona otpada, od čega je između 400 i 500 tona komunalni otpad, a ostalo je građevinski otpad. U maju je otvoreno prvo od tri reciklažna dvorišta, u čiju izgradnju je grad investirao oko 190 miliona dinara, dok je Ministarstvo u opremu uložilo oko 32 miliona. Još dva reciklažna dvorišta predviđena su u Futogu i Petrovaradinu. Osim toga, širom grada postavljeno je 376 belih zvona za odlaganje stakla, 60 podzemnih kontejnera za pet ambalažu, a još 27 će biti postavljeno do kraja godine. Nedavno je postavljeno 100 plavih zvona za odvajanje papirnog ambalažnog otpada, a u planu je da se do kraja godine, pored postojećih pet reciklomata za konzerve i pet ambalažu, postavi još jedan – rekla je Petković
Tagovi
reciklaža reciklaža Novi Sad Regionalni centar za upravljanje otpadom Novi Sad upravljanje otpadom Važno