Pametni sistem za prečišćavanje vazduha na otvorenom postavljen u Beogradu u okviru tržnog centra “Ušće”

Foto: UNDP/David Mićić
Uz finansijsku podršku Evropske unije, Institut “Mihajlo Pupin” postavio je pametni sistem za čistiji vazduh na otvorenom prostoru, u okviru TC “Ušće” u Beogradu. Sistem koristi kinetičku energiju i energiju vetra za rad prečišćivača vazduha, što ga čini energetski neutralnim, a očekuje se da će značajno smanjiti količinu PM čestica i drugih zagađujućih materija, saopštio je UNDP.
Pametni sistem za čistiji vazduh postavljen je ispred TC “Ušće” jer je na ovom mestu, usled intenzivnog saobraćaja, vazduh naročito zagađen, a izložen mu je veliki broj ljudi.
Ovaj sistem čine tri vrste uređaja: inovativni generator postavljen u garaži tržnog centra, koji prilikom prelaska automobila preko električne podne prelaznice kinetičku energiju pretvara u električnu, vetroturbina između dve kule “Ušće”, koja od vetra pravi električnu energiju, i dva prečišćivača vazduha na platou ispred tržnog centra koji pomoću vodenog filtera čiste vazduh u radijusu od 25 metara, smanjujući količinu suspendovanih čestica PM 2.5 i PM 10 i drugih zagađujućih materija u značajnoj meri.
– Nedavno istraživanje UNDP-a o stavovima građana Srbije prema životnoj sredini i klimatskim promenama pokazalo je, treću godinu zaredom, da je zagađenje vazduha pitanje životne sredine koje najviše brine građane. Zbog toga nam je neophodno više pristupačnih i lako primenjivih rešenja za čistiji vazduh, poput ovog – rekao je Fabricio Andreuci, zamenik stalnog predstavnika Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji.
On je pozvao inovatore iz privatnog i javnog sektora, kao i organizacije civilnog društva i istraživače koji imaju ideje za unapređenje kvaliteta vazduha i životne sredine da se prijave na Javni poziv za inovativna rešenja za zelenu tranziciju, u okviru projekta “EU za Zelenu agendu u Srbiji”.

Foto: UNDP/David Mićić
– Ovaj sistem je dizajniran tako da može da se postavi i na drugim mestima, kao što su autobuska stajališta i bolnice, i tako unapredi kvalitet vazduha u urbanim sredinama. Rešavanje problema aero-zagađenja zahteva sistemska rešenja i korenite promene, a to je dugotrajno i skupo. Sa druge strane, ovaj sistem bi mogao da ublaži problem u roku od 1-2 godine, ukoliko bi se omasovio – istakao je prof. dr Aleksandar Rodić, rukovodilac tima Instituta “Mihajlo Pupin” koji je osmislio ovo inovativno rešenje.
– Poboljšanje kvaliteta vazduha je jedan od prioriteta Vlade Srbije i Ministarstva zaštite životne sredine. Značajna sredstva ulažemo u zamenu kotlova u javnim zgradama i individualnim ložištima, kao i u subvencije za električna vozila. Takođe, podržavamo sprovođenje inovacija poput ovog pametnog sistema za prečišćavanje vazduha, kako bismo u praksi videli na koji način ona mogu doprineti da imamo čistiji vazduh – rekla je Sandra Dokić, državna sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine.
Partner Instituta u izradi ovog sistema bila je, pored TC “Ušće”, kompanija “Model 5” iz Beograda.
“Pametni sistem za čistiji vazduh” jedno je od 52 do sada podržana inovativna rešenja u okviru projekta “EU za Zelenu agendu u Srbiji”. Ovaj projekat, uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, sprovodi UNDP u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna finansijska sredstva koja su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.
Tagovi
aerozagađenje EU za Zelenu agendu u Srbiji Institut Mihajlo Pupin kvalitet vazduha UNDP Važno zagađenost vazduha