Očuvanje močvarnih oaza u južnoj Srbiji

patka_4

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) saopštilo je da u okviru međunarodnog projekta PROZHUM započinje istraživanje retkih vlažnih staništa na jugu Srbije kako bi u njima bile zaustavljene nelegalne aktivnosti i kako bi se podstakla njihova nacionalna zaštita.

Plitke slatkovodne močvare i visokoplaninske tresetne livade u jugozapadnom i južnom delu Srbije su izuzetno retka staništa centralnog Balkana i predstavljaju važne stanice za migratorne ptice koje lete između Panonske i Mediteranske regije.

– Ova staništa su posebno bitna za migratorne ptice, podjednako za vrste koje na jesen odlaze iz naših krajeva kao i za one koje zimuju kod nas. Ova vlažna staništa su prave oaze za ptice, omogućavaju sigurno sklonište, ali i izvor hrane i vode. Zimski popis ptica vodenih staništa koji sprovodimo svake godine u januaru, potvrđuje značaj ovih područja. U velikom broju smo zabeležili barske šljuke, krdže, zviždare, gluvare… – pojašnjava Slobodan Marković, ornitolog DZPPS-a.

Određena područja su zaštićena na nacionalnom nivou, a neka od njih su i na međunarodnom nivou prepoznata kao značajna za opstanak ptica, ali su i pored toga ugrožena nelegalnom eksploatacijom treseta, drenažnim radovima, različitim građevinskim projektima. Zbog ograničenih istraživanja biodiverziteta u ovim područjima, teško je prikazati nacionalni ali i međunarodni značaj očuvanja i unapređenja ovih staništa.

Kako bi podržali proces sticanja nacionalne zaštite, ali i zaustavljanja nelegalnih aktivnosti, stručnjaci Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije odabrali su četiri lokacije sa močvarnim staništima u okolini Niša, Bujanovca, Preševa i Sjenice na kojima će prikupljati podatake o biodiverzitetu. Tim Društva će zajedno sa članovima i saradnicima sprovesti terenska istraživanja i sintetisati prethodno objavljene i neobjavljene podatke o biodiverzitetu.

– Svoje aktivnosti Društvo će sprovoditi u okviru PROZHUM projekta koji se realizuje u 10 zemalja Mediterana sa ciljem očuvanja retkih i ugroženih vlažnih staništa. U sve aktivnosti ćemo se truditi da uključimo lokalnu zajednicu i lokalne organizacije, a kao i do sada, svi naši članovi su redovno uključeni u naše terenske aktivnosti – dodaje Marko Šćiban, ornitolog DZPPS-a.

– Sredinom januara započele su prve aktivnosti na projektu u okviru zimskog popisa ptica vodenih staništa, a zahvaljujući partnerima iz Evropske kuće Niš, postavljeno je 12 kućica za gnežđenje raznih vrsta ptica u okolini Bujanovca i Preševa – navodi DZPPS.

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300