Kako je Beč uspeo da poboljša mikroklimu u gradu

Foto: Kancelarija grada Beča u Beogradu

Ključni pojam kada su u pitanju aktivnosti u vezi sa poboljšanjem mikroklime u glavnom gradu Austrije u prethodnih pet godina je “ofanziva ozelenjavanja”. Sa 344 projekta u okviru inicijative “Rešimo se asfalta”, koji se sprovode u svih 23 opštine, postignuti su rekordni rezultati, saopštila je Kancelarija grada Beča u Beogradu.

S jedne strane, radi se o finansiranju inicijative “Klimatski grad za primer” u iznosu od 100 miliona EUR, pod motom “Uklanjanje asfalta – Ozelenjavanje – Rashlađivanje” kako bi se Beč pripremio za dolazeće klimatske promene. S druge strane, tu je inicijativa “ofanziva ozelenjavanja”, koja u Beču radi na očuvanju i proširenju udela zelenih površina. Ukupno su tako u svim opštinama preduzete mere i zasađeno je više zelenila, smanjen je broj urbanih toplotnih ostrva, betonski areali pretvoreni su u prijatne oaze i ukupno je poboljšana mikroklima za stanovnike.

Samo u gusto izgrađenim ulicama zasađeno je 85.500 m² zelenih površina, uz klasične asfaltirane zone posađeno je preko 3.300 stabala. Dodatno je stvoreno oko 2.000 m² vodenih igrališta kako bi se poboljšala gradska mikroklima.

– Posebno smo u gusto izgrađenim delovima grada, kao i u prigradskim opštinama, uneli više zelenila na ulice i trgove, kao i mnogo vodenih elemenata. Jer drveće i voda su ključni za rešavanje gradskih toplotnih ostrva i poboljšanje kvaliteta boravka u tim delovima – rekla je gradska odbornica za inovacije, planiranje i mobilnost, Uli Zima.

– Najbolju zaštitu od vrućine pružaju zelene površine, i upravo zato ćemo ih i dalje širiti. U proteklih pet godina u okviru ofanzive zelenih površina stvorili smo skoro 500.000 m² modernog, senovitog zelenog prostora za sve građane – rekao je član gradskog veća za klimu, Jirgen Černohorski.

Jedan od velikih projekata bilo je područje od 6 hektara kod bivšeg izlaza “Zimering” na jugoistočnoj obilaznici. Novi park u opštini Favoriten pretvoren je u javno dostupnu oazu za odmor i rekreaciju sa avantura-parkom s žičarom i spravama za penjanje. Postojeće šumske površine su očuvane, a dodatne oblasti su pošumljene i zasađeno je novo zelenilo. Kako bi se iskoristio rashladni efekat vodenih površina i smanjio efekat urbanih toplotnih ostrva, izgrađeni su ribnjak i igralište s fontanama.

Primer transformacije ulica je trenutno preuređenje ulice Vagramer štrase (Wagramer Straße), koje će biti završeno ovog leta. Paralelno s izgradnjom prve mega biciklističke magistrale u Beču, nastaje ulični park dug 250 metara. Ukupno će duž ulice Vagramer štrase biti posađeno 100 stabala i 60 visokih žbunova koji pružaju hlad i rashlađivanje.

Pored preuređenih ulica i trgova, parkovi u Beču igraju centralnu ulogu kao hladna utočišta za ljude tokom vrelih dana. Posebno se ističe gradski park Acgersdorf koji je postao velika zelena oaza na površini od 27.000 m². U okviru projekta uklonjen je asfalt sa površine od 2.000 m², priključeno je 300 starih a dodatno je posađeno 26 novih stabala.

“Ofanziva ozelenjavanja” u Beču se nastavlja i tokom 2025. godine: širenje parkova, uklanjanje asfalta, sadnja stabala, žbunova, cvetnjaka i travnjaka.

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300