Za Nacionalni stadioni ipak potrebna Studija o proceni uticaja na životnu sredinu

fudbal_lopta
fudbal_lopta

Foto: pixabay

Ministarstvo finansija će morati da izradi Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta izgradnje Nacionalnog fudbalskog stadiona i pratećih sadržaja.

Rešenje kojim se nalaže izrada ove studije donelo je Ministarstvo zaštite životne sredine. Ta institucija je na osnovu dostavljene dokumentacije i aktivnosti koje nosilac projekta predviđa, našlo da će projekat uticati na životnu sredinu u većem obimu.

Investitor će morati da sačeka da bude završena ova Studija, za šta je uglavnom potrebno više meseci, da bi dobio građevinsku dozvolu za izgradnju samog objekta stadiona.

To propisuje Pravilnik o objedinjenoj proceduri. U članu 16 jasno kaže da se za dobijanje građevinske dozvole prilaže studija o proceni uticaja na životnu sredinu i saglasnost na tu studiju.

S druge strane, kako se može videti iz snimaka koje redovno postavljaju korisnici mreže Jutjub, koji prate izgradnju, već se uveliko radi na izlivanju stubova koji će nositi tribine Nacionalnog stadiona.

Rešenje doneto krajem oktobra, objavljeno mesec dana kasnije

Rešenje u kojem se navodi da je potrebno da se izradi studija je datirano na 31. oktobar 2024. godine. Na sajtu Ministarstva životne sredine je objavljeno 29. novembra u delu „Rešenje o potrebi i određivanju obima i sadržaja“.

Studijom o proceni uticaja na životnu sredinu analiziraće se i ocenjivati međusobni uticaji postojećih i planiranih aktivnosti, predvideti neposredni i posredni uticaji projekta na činioce životne sredine.

Takođe, biće propisane mere i uslovi za sprečavanje, smanjenje i otklanjanje štetnih uticaja na životnu sredinu.

Nosilac projekta, Ministarstvo finansija, dužno je da u roku od godinu dana Ministarstvu životne sredine podnese zahtev za davanje saglasnosti na Studiju.

Investitor bi po slovu zakona morao da sačeka da bude završena ova Studija da bi dobio građevinsku dozvolu za izgradnju objekta stadiona.

Za izradu studije potrebno više meseci

Kako za Forbes Srbija pojašnjava geolog i nekadašnji sekretar za zaštitu životne sredine u gradskoj upravi Beograda Branislav Božović, suština ove Studije je da utvrdi uticaj projekta na životnu sredinu, obim uticaja, rizike i da odredi adekvatne mere za sprečavanje ili otklanjanje svakog mogućeg uticaja na životnu sredinu.

Te mere moraju biti sastavni deo tehničkog projekta za izvođenje radova. I zato saglasnost na studiju prethodi izdavanju građevinske dozvole, navodi Božović.

On navodi da će investitor morati da sačeka da se izradi Studija. Potom da se ta studija učini dostupnom javnosti i zainteresovanim organima. Takođe, potrebno je da se organizuje javna rasprava i da studiju razmotre članovi Tehničke komisije.

Ta komisija, između ostalog, ispituje studiju o proceni uticaja projekta na životnu sredinu. Takođe, razmatra izveštaj sa mišljenjima i primedbama zainteresovanih organa i organizacija i javnosti. I ocenjuje sve uticaje projekta na činioce životne sredine.

Na predlog tehničke komisije, nadležni organ može da zahteva od nosioca projekta da u određenom roku izvrši izmene i dopune u studiji, piše u Zakonu o proceni uticaja na životnu sredinu.

Tek po eventualnoj doradi studije, Ministarstvo zaštite životne sredine će razmatrati studiju, sve date primedbe i odlučiće da li da donese rešenje o davanju saglasnosti ili će odbiti davanje saglasnosti, zahtevati dodatna ispitivanja, analize, navodi Božović.

Božović ocenjuje da je za izradu studije sigurno potrebno više meseci. Proces podrazumeva određena ispitivanja i analize, procene uticaja i posledice u toku izvođenja projekta, kao i izvedenog projekta. Podrazumeva i procenu opasnosti od eventualnih udesa tokom izgradnje i tokom eksploatacije projekta.

Građevinska dozvola za pripremne radove izdata u avgustu

Ipak, Ministarstvo finansija je krajem avgusta dobilo jednu građevinsku dozvolu koja se tiče Nacionalnog fudbalskog stadiona.

Ta građevinska dozvola se odnosi na izvođenje radova u okviru prve faze izgradnje Nacionalnog fudbalskog stadiona sa pratećim sadržajima.

Ta faza obuhvata pripremne radove, zemljane radove i radove na temeljima (šipovi, temeljna ploča i instalacije ispod ploče).

Prijava ovih radova podneta je 30. avgusta. Ministarstvo građevinarstva je potvrdu za prijavu izvođenja radova donelo 2. septembra. Kao datum planiranog završetka naveden je 1. maj 2025. godine.

Kako se vidi iz rešenja o građevinskoj dozvoli, za pripremne radove nije bila potrebna procena uticaja na životnu sredinu.

Konstatuje se da je priloženo Rešenje Ministarstva zaštite životne sredine da za navedeni projekat (pripremna faza) ne postoji zakonska obaveza pokretanja procedure procene uticaja na životnu sredinu.

– Oni su započeli pripremne radove. Ministarstvo je „reklo“ da za to nije potrebna studija i to je pravosnažno, ništa se tu sada ne može – kaže Božović.

Druga faza izgradnje

Druga faza radova predviđa izgradnju spoljašnjeg uređenja, parkinga i saobraćajnica i izgradnju nadzemnog dela objekta.

Božović kaže da se može uticati na detaljnost studije (koja sada treba da se radi – prim.aut.) i na aspekte koji su od uticaja. I može se insistirati da sve mere iz studije budu sastavni deo tehničke dokumentacije. Da se izvedu i da se posle sprovodi monitoring, kaže on. Dodaje da sve to stoji ako se o životnoj sredini ne govori sa nivoa opštih mesta, nego se smisleno uključuje i utiče na postupak monitoringa.

– I pored svega moramo biti svesni da je izgubljen smisao u čitavom procesu racionalnog planiranja i sigurnog građenja u našoj zemlji – zaključuje Božović.

Parcela stadiona 318.136 kvadrata

Projekat izgradnje podrazumeva Nacionalnog fudbalskog stadiona sa pratećim sadržajima na teritoriji Surčina. Kompleks je projektovan na lokaciji uz auto-put E-75, južno od petlje Surčin.

Parcela stadiona je površine 318.136 kvadrata. Stadion zauzima prostor kruga prečnika 292 metara, smeštenog u centru parcele.

Na podijumu se nalaze stepenice za svakog korisnika kako bi došao na svoje mesto. Predviđeni su posebni liftovi u prizemlju za korisnike invalidskih kolica.

Za EXPO objekte ne treba procena uticaja na životnu sredinu

U maju 2023. godine izdati su lokacijski uslovi za faznu izgradnju objekata za EXPO Belgrade 2027 sa pratećim sadržajima.

U tom dokumentu se poziva na informaciju Ministarstva zaštite životne sredine gde se zaključuje da ova vrsta projekata ne podleže proceduri procene uticaja na životnu sredinu.

Navodi se da se ta vrsta projekata ne nalazi na Listi 1 (projekti za koje se obavezno izrađuje procena uticaja). Niti na Listi 2 (projekti za koje se procenjuje značajan ili mogući uticaj na životnu sredinu).

Takođe, Ministarstvo životne sredine je krajem avgusta donelo rešenje da nije potrebna izrada Studije o uticaju koji će na životnu sredinu imati izgradnja linijske infrastrukture za potrebe razvoja nove oblasti u okviru izgradnje Nacionalnog stadiona sa pratećim sadržajima. Tu se konkretno radilo o saobraćajnici Nova 3 i denivelisanom priključku na državni put.

Obzirom na dužinu deonice i obuhvat planiranih radova, utvrđeno je da ovaj projekat neće imati značajan uticaj na životnu sredinu.

Procena uticaja nije potrebna ni za projekat izgradnje linijske infrastrukturu koja će opsluživati EXPO i stadion. To u pre svega saobraćajnice Nova 1, Nova 2, Nova 3, Nova 4, Nova 5. Ali i atmosferska i fekalna kanalizacija, drenažni sistem, vodovodne instalacije, hladovodne cevi, telekomunikacione sisteme… ).

Naime, u građevinskoj dozvoli koja dozvoljava ovu gradnju poziva se na mišljenje Ministarstva zaštite životne sredine da ne postoji zakonska obaveza pokretanja procedure procene uticaja na životnu sredinu za navedeni projekat.

Izvor: Forbes Srbija

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300