U Beogradu počelo da radi postrojenje za preuzimanje energije proizvedene u deponiji “Vinča”

Foto: beograd.rs
U beogradskoj toplani “Konjarnik” danas je pušteno u rad postrojenje za preuzimanje toplotne energije proizvedene u kompleksu sanitarne deponije “Vinča”, objavio je Grad Beograd.
– Spaljivanjem otpada u Vinči ova toplana preko ovog postrojenja dobija energiju od 56,5 megavata – kazao je član Privremenog organa Grada Beograda Nikola Nikodijević i istakao da je danas poseban dan za Beograd i “Beogradske elektrane”, jer će se puštanjem u rad ovog postrojenja prvi put koristiti energiju iz obnovljivih izvora.
Nikodijević je podsetio da je projekat javno-privatnog partnerstva, pretvaranja nesanitarne deponije u Vinči u sanitarnu pokrenut 2019. godine.
– Ovo je druga faza tog projekta posle zatvaranja nesanitarne i otvaranja sanitarne deponije i predviđa isporuku toplotne energije – rekao je on.
Naglasio je i da je je korišćenje obnovljivih izvora na ovaj način značajno iz mnogo aspekata, pre svega zbog toga što otpad sada nije trošak, već je postao resurs.
– Ništa manje značajno postajemo manje zavisni od uvoza gasa koji je resurs koji nažalost uvozimo. Sa ovih 56,5 megavata koje dobijamo iz energane u Vinči mi smo u mogućnosti da pružimo kvalitetnije snabdevanje grejanjem stanovnicima opštine Voždovac, Vračar i Zvezdara koje pokriva ova toplana, ali stičemo mogućnost za proširenje i nove priključke – precizirao je Nikodijević.
Značaj novih priključaka, kako je dodao, videće se pre svega u tome što su tokom zimskog perioda najveći zagađivači individualna ložišta.
Istakao je i da je ovo samo jedan od projekata koji je planiran za “Beogradske elektrane”.
– Drugi je izgradnja toplodalekovoda o kom se godinama priča. Projekat je bio zaustavljen posle 2000. godine i dugo smo čekali nastavak. Kada budemo povezali termoelektranu “Nikola Tesla” u Obrenovcu na toplanu na Novom Beogradu, dobićemo dodatne benefite uz mogućnost priključenja novih korisnika, ali i mnogo manju zavisnost od gasa – rekao je Nikodijević.
Ukazao je da se taj projekat još uvek razrađuje, a da će njime ceo kompleks za specijalizovani međunarodni sajam “EXPO 2027” biti priključen, kao i da će pored toplotne biti i na raspolaganju i energija za rashlađivanje.
– To će dovesti do uštede električne energije leti, koja se opet dobija iz nekih izvora koji su ekološki manje ili više prihvatljivi ili neprihvatljivi – rekao je Nikodijević.
Naglasio je i da Beograd ima veliki potencijal u geotermalnim izvorima, posebno kada je u pitanju leva obala Dunava i Batajnica.
– Tako da ćemo posle ove studije gledati da razvijamo i taj projekat, i da u budućnosti Beogradske elektrane pored toga što su najveći snabdevač toplotne energije na Balkanu budu i tehnološki najopremljenije i najsavremenije – kazao je Nikodijević.
Direktor JKP “Beogradske elektrane” Vanja Vukotić rekao je da je ovo prvi put da “Beogradske elektrane” koriste energiju iz spalionice u Vinči i da tako ovaj projekat čini prekretnicu u razvoju “Beogradskih elektrana”.
Toplana “Konjarnik” je puštena u rad 1976. godine i njena ukupna instalirana snaga je 311 megavata, dok će preuzimanjem toplotne energije iz spalionice smeća u Vinči ova toplana ubuduće imati dodatnih 56,5 megavata toplotne energije.
Iz ovog toplotnog izvora greju se potrošači iz delova opština Vračar, Zvezdara i Voždovac, a vrednost investicije je 23,5 miliona EUR.
Tagovi
Beo Čista Energija Beogradske elektrane deponija Vinča Grad Beograd obnovljivi izvori energije OIE sanitarna deponija Vinča toplana konjarnik Vinča