Trovanja kućnim preparatima i hemijom – Kako ga sprečiti?
Otrovi su supstance koje kada se unesu u organizam u određenoj količini i na određen način, oštećuju njegovu funkciju i dovode do prolaznih ili trajnih poremećaja, od kojih neki mogu biti i fatalni.
Trovanje nastaje kada se osoba izloži delovanju supstance koja može oštetiti njeno zdravlje ili ugroziti život. Tri četvrtine trovanja nastaje bez prethodne namere, i u većini slučajeva dešava se kod kuće.
Brojni preparati koji se svakodnevno koriste u domaćinstvu sadrže otrovne sastojke, a sredstva za čišćenje i mašinsko pranje predstavljaju samo neke od otrovnih supstanci sa kojima se svakodnevno susrećemo.
Kako biste sprečili trovanje kućnim preparatima i hemijom potrebno je preduzeti sledeće:
- Proizvode čuvajte u originalnim pakovanjima i na bezbednom mestu – van domašaja dece i ljubimaca;
- Čuvajte kućnu hemiju odvojeno od hrane i lekova;
- Ne koristite posude za hranu kao što su šolje, flaše ili tegle za skladištenje hemijskih preparata, poput rastvora za čišćenje ili kozmetičkih sredstava;
- Koristite sigurnosne zatvarače;
- Koristite proizvode za domaćinstvo prema uputstvima na etiketi;
- Nikada nemojte mešati proizvode za domaćinstvo – npr. mešanje izbeljivača i amonijaka dovodi dostvaranja otrovnih gasova;
- Uključite ventilator i otvorite prozore kada koristite hemijske proizvode, kao što su sredstva začišćenje u domaćinstvu;
- Nosite zaštitnu odeću (rukavice, duge rukave, duge pantalone, čarape, cipele) ukoliko prskate pesticide ili druga hemijska sredstva za suzbijanje štetočina.
Opšti znaci i simptomi trovanja
Znaci i simptomi trovanja mogu biti veoma različiti i zavise od vrste i količine otrova kojoj je organizam izložen, ali pre svega treba obratiti pažnju na:
- proliv i povraćanje;
- bolove u stomaku;
- zbunjenost i dezorijentisanost;
- slabost, pospanost i nesvesticu;
- ubrzano ili otežano disanje;
- pojavu ospe na koži i promene koje liče na opekotine u predelu oko usta i nosa.
Izvor: Gradski zavod za javno zdravlje Beograd/Publikacija “Najčešće vrste povreda i kako ih sprečiti”