Trend se nastavlja, februar 2024. je najtopliji na svetu do sada

zumbul_ljubicasta

Trend zagrevanja se nastavlja, pri čemu je februar 2024. najtopliji na globalnom nivou u istoriji, a globalna temperatura mora rekordno visoka, saopštio je Kopernikus, sastavni deo svemirskog program Evropske unije odgovoran za planetu i životnu sredinu.

Protekli februar je bio 0,81 stepen Celzijusa topliji od proseka februara u proteklih trideset godina i 1,77°C topliji od procenjenog prosečnog februara u drugoj polovini 19. veka, koji meteorolozi uzimaju kao predindustrijski period za upoređivanje trendova zagrevanja.

Međutim, ističe Kopernikus, kada se februar 2024. posmatra samo za Evropu, temperature vazduha su čak 3,30°C više od proseka za februar u poslednjih trideset godina (tačnije 1991-2020).

Ovo je deveti mesec zaredom koji je najtopliji zabeležen za taj mesec u godini na globalnom nivou.

– Koliko god ovo izgledalo neobično, to i nije iznenađujuće jer kontinuirano zagrevanje klimatskog sistema neminovno dovodi do novih temperaturnih ekstrema. Klima reaguje na stvarne koncentracije gasova staklene bašte u atmosferi, tako da ukoliko ne uspemo da ih stabilizujemo, neizbežno ćemo se suočiti sa novim globalnim temperaturnim rekordima i njihovim posledicama – objasnio je direktor Kopernikusove službe za klimatske promene Karlo Buontempo.

Prosečna globalna temperatura površine mora u februaru 2024. bila je 21,06 stepeni Celzijusa, najviša za bilo koji mesec u istoriji, čak i od avgusta 2023 – za 0,08 stepeni Celzijusa.

Za razliku od globalne, evropska zimska temperatura – ​​prosečna temperatura za mesece decembar, januar i februar zajedno – imala je toplije presedane. Ovo je bila druga najtoplija zabeležena zima posle 2019/2020, sa 1,44 °C iznad tridesetogodišnjeg proseka.

Februar 2024. bio je vlažniji od proseka u Evropi. Vetar i obilne padavine povezane sa nekoliko oluja izazvale su veliku štetu i poremećaje u delovima Evrope, ali su istovremeno većina mediteranskih zemalja, delovi Balkana, Turska, Island i severna Skandinavija bili suvlji od proseka, navodi se u saopštenju.

Obim arktičkog morskog leda bio je 2 odsto manji od proseka, a iako je prethodnih godina bio i do 6 odsto manji, znatno je ispod vrednosti zabeleženih tokom 1980-ih i 1990-ih, primećuje Kopernikus.

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300