Tanja Basta, Tetra Pak – Naša ambicija je da kreiramo ambalažu isključivo od obnovljivih ili recikliranih materijala

Tanja Basta

Tanja Basta

O održivosti Tetra Pak ambalaže, ambicioznim planovima da kreiraju najodrživiju ambalažu na svetu, završenim i planiranim projektima, kao i o postavljanju mašine za odlaganje višeslojne kartonske ambalaže u Gornjem Milanovcu za portal SRDA govori Tanja Basta, ekspertkinja za održivost u kompaniji Tetra Pak.

SRDA: Kada kupujemo mleko, jogurt, sokove itd. koji su u ambalaži kompanije Tetra Pak vidimo da uvek pišu neke nove informacije što se tiče održivosti pakovanja. Koje novosti možete izdvojiti od prethodnog perioda kada je reč o održivosti ambalaže?

– Da, neprekidno radimo na unapređenjima koja će našu ambalažu učiniti još održivijom, smanjiti karbonski otisak koji nastaje u toku njene proizvodnje i povećati udeo obnovljivih materijala od kojih je sačinjena. Verujem da većina čitalaca već zna da se karton, koji čini i najveći deo naše ambalaže, dobija iz izvora kojima se odgovorno upravlja, o čemu svedoči i FSC™ oznaka na našim pakovanjima.

Međutim, nije zgoreg podsetiti i da sve veći deo plasirane ambalaže sadrži delove polimera koji se takođe dobijaju iz obnovljivih izvora, kao što je na primer, šećerna trska, čiju odgovornu nabavku, sa druge strane, potvrđuje Bonsucro sertifikat, koji se takođe nalazi na pakovanjima u kojima se koristi ovaj materijal. Ako na pakovanju koje kupite vidite i malu stopicu, sa oznakom „carbon trust“, znači da su navedena pakovanja sertifikovana u kontekstu smanjenog ili neutralnog karbonskog otiska i u tom smislu još atraktivnija potrošačima koji vode računa o održivim izborima.

tetra pak

Foto: Tetra Pak

Naravno, kada govorimo o održivosti ambalaže, tu su i neodvojivi čepovi, koje su nedavno uveli i naši klijenti sa srpskog tržišta, koji predstavljaju važan korak u smanjenju zagađenja na globalnom nivou.

Svedoci smo da se sve veći broj potrošača okreće prehrambenim proizvodima koji imaju pozitivan uticaj na njihovo fizičko i mentalno zdravlje, ali kako pokazuje naš Tetra Pak Index izveštaj za 2023. godinu, njih 70% podvlači da zdravi proizvodi istovremeno ne bi trebalo da imaju negativan uticaj na okruženje i prirodu. Zato kontinuirano radimo na rešenjima koja možemo ponuditi našim kupcima, kompanijama u prehrambenoj industriji, a koja će obezbediti usklađivanje ova dva zahteva savremenih potrošača.

SRDA: Koje novitete u ambalaži planira Tetra Pak u narednom periodu?

– Naša ambicija je da kreiramo najodrživiju ambalažu na svetu, koja će biti izrađena isključivo od obnovljivih ili recikliranih materijala i koja će biti u potpunosti reciklabilna i karbonski neutralna. U tom kontekstu, stalno radimo na povećanju udela obnovljivih i materijala dobijenih na biljnoj bazi u našim pakovanjima.

Jedan od konkretnijih koraka koji bih mogla da navedem u tom smislu je i komercijalno testiranje našeg novog Tetra Brik aseptičnog pakovanja koje je krajem prethodne godine pokrenuto na tržištu Portugala, u kom se nalazi barijera koja je takođe izrađena na bazi papirnih vlakana i čime je procenat obnovljivih materijala u ovom pakovanju povećan na 90%.

Takođe, nedavno je u Hrvatskoj predstavljen prvi neodvojivi čep LightWing 30 na svetu, koji sadrži 100 posto certificirane reciklirane polimere, što je još jedan od važnih koraka koji sprovodimo u cilju dužeg zadržavanja materijala u upotrebi. To su samo neki od primera, a verujem da ćemo uskoro i na srpskom tržištu imati priliku da vidimo veći broj ovakvih pakovanja.

SRDA: U martu je održana i finalna ceremonija projekta “PolyAl inkubator”, u okviru kog su mladi istraživači i entuzijasti iz Srbije imali priliku da rade na kreiranju novih proizvoda od poli-aluminijuma, materijala koji nastaje u procesu reciklaže višeslojne kartonske ambalaže za napitke. Kako ste zadovoljni rezultatima ovog projekta, i šta možemo očekivati u narednom periodu?

Polialuminijum

Foto: Tetra Pak

Da, tačno, zajedno sa kompanijom Polyhedra, koja nam je bila partner na ovom projektu, proveli smo nekoliko sjajnih meseci sa mladim entuzijastima iz zemlje, koji su bili zainteresovani da više nauče i razvijaju ideje koje su istovremeno i održive i korisne. U svetu već postoje brojni komercijalni primeri upotrebe polialuminijuma, i cilj nam je bio da i u Srbiji detaljnije predstavimo koje su sve mogućnosti primene ovog materijala i probamo da pronađemo koji bi to konkretni proizvodi mogli da se naprave od njega, a da budu zanimljivi domaćem tržištu.

Pobednički tim, koji je osvojio novčanu nagradu naše kompanije u vrednosti od 5.000 evra, radio je na razvoju dizajna klupa za parkove i javne površine, sa ciljem da se obezbedi jeftinija i održivija izrada ove vrste mobilijara. Istakla bih i drugoplasirani i trećeplasirani tim, čije ideje takođe imaju konkretan potencijal, te su i oni nagrađeni jednogodišnjim pristupom radionici Polyhedre, gde će imati priliku da koriste njihov prostor i mašine za dalji razvoj ideja.

Mislim da je ovaj projekat bio sjajan primer mogućnosti naših domaćih kapaciteta, da materijali koji su proizvedeni u Srbiji, upotrebljeni u Srbiji i reciklirani u Srbiji dobiju novi život. Zato se i nadamo da će buduća regulativa u oblasti upravljanja otpadom i njena praktična primena omogućiti da sve ovo zaživi na mnogo višem, komercijalno isplativom nivou.

tetra pak ambalaza

Foto: Tetra Pak

SRDA: Učestvovali ste u pilot projektima u Kragujevcu i Zrenjaninu gde su građani mogli da odlažu ambalažu u reciklomate. Kako ste zadovoljni realizacijom tih projekata? Da li pripremate neki sličan projekat budući da su građani širom Srbije zainteresovani da koriste automate za sakupljanje ambalažnog otpada?

– Pilot projekti koji se odnose na ispravno odlaganje i sakupljanje otpada izuzetno su nam važni, upravo zbog teme koju sam maločas navela, a to je potreba da imamo sistem koji će nam omogućiti da što veće količine ambalažnog materijala budu reciklirane. To je moguće samo kroz razvoj savremenog i sveobuhvatnog sistema upravljanja otpadom, koji će pre svega omogućiti efikasno sakupljanje upotrebljene ambalaže.

Nedavno je sličan pilot projekat pokrenut i u Poljskoj, u gradu Lođu, a što se naše zemlje tiče, očekujem da ćemo na jesen moći da obradujemo i građane još jednog grada u Srbiji, i to onog koji nam je posebno važan, zbog naše fabrike, a to je Gornji Milanovac, gde će takođe biti instalirana mašina za odlaganje višeslojne kartonske ambalaže.

Takođe, nedavno smo u saradnji sa Sekopakom pokrenuli projekat „Sakupljanje višeslojne kartonske ambalaže za napitke u Srbiji“, u okviru kojeg će biti pokrenut dijalog sa predstavnicima javno komunalnih preduzeća i privatnim sakupljačima, kako bi sistem primarne selekcije upotrebljene višeslojne kartonske ambalaže bio unapređen na lokalnom nivou i što veći broj upotrebljenih pakovanja zaista i završio na reciklaži.

 

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300