Šta radite sa kesama i kutijama od dostave? – Sve je više ambalaže koja bi mogla da se reciklira ali nema odgovarajućeg sakupljanja
Jedna od najbrže rastućih industrija – dostava hrane i drugih proizvoda, beležiće globalni rast prihoda 12% na godišnjem nivou, a rast je već godinama primetan i u Srbiji. Prema poslednjim procenama tržište dostave u Srbiji vredi više od 10 miliona evra, objavljena je vest u aprilu. Ono što je naše pitanje – šta građani i firme da rade sa tolikom ambalažom nastalom od dostave hrane i drugih proizvoda?
Najpre da vidimo koji otpad iz dostave može da se reciklira. Obično su to kartonske kutije i papirne kese.
– Sva papirna ambalaža koja nije kontaminirana (hranom, masnoćama) se može reciklirati, nebitno u kom je obliku – kesa, kutija. Poželjno je da se iz ambalaže ukloni stiropor, folija, selotejp i slične nečistoće kako bi se olakšao proces reciklaže i smanjila količina otpada koja se generiše tokom prečišćavanja starog papira u proizvodnom procesu – rekla je za SRDA portal Danijela Ošap, direktorka za kvalitet, ekologiju, razvoj i kontinualna unapređenja Fabrike kartona Umka.
Prilikom dostave hrane, obroci se pakuju u neku ambalažu pa u papirnu kesu ili u kartonsku kutiju. Problem nastaje kada sadržaj iscuri odnosno kesa ili kutija se isprljaju.
– Kese i kutije zaprljane hranom ne treba odlagati na recikliranje, ovakav papirni otpad bolje je preusmeriti na spaljivanje ili kompostiranje. Papir je organska materija i u slučaju da je zaprljan tečnostima vrlo brzo, posebno po toplom vremenu, pokreće se proces truljenja odnosno razgradnje papira što onemogućava njegovu dalju upotrebu u postupku reciklaže – navodi naša sagovornica.
Šta ne može da se reciklira?
Teško se recikliraju papiri koji su laminirani obostrano, a veoma je otežano i recikliranje jednostrano laminiranih papira – papiri laminirani aluminijumom, folijom, PE ili drugim polimernim materijalima zbog velike količine nepapirnih materija koje otežavaju razvlaknjivanje i sam proces pripreme papirne mase.
Pitali smo sagovornicu na koji način firme koje dostavljaju robu i hranu mogu da porade na održivosti?
– Potrebno je da ove firme teže da koriste minimum potrebne ambalaže za bezbedan transport robe, odnosno da kutije budu adekvatno dizajnirane kako bi se koristila minimalno dovoljna količina materijala za formiranje kutije, čime se posledično smanjuje i količina otpada. Papirna ambalaža treba da je dizanirana tako, da i u slučaju da sadrži druge materijale, nakon upotrebe proizvoda, da je lako odvajanje posebnih frakcija (folija, aluminijum itd.) od papira kako bi se svaka vrsta otpada mogla adekvatno odvojiti. Više od lako odvojivih frakcija poželjno je dizajniranje pakovanja od monomaterijala, u našem slučaju samo od papira. Na primer, izbacivanje upotrebe „prozora“ od folije na kutijama i slično – objašnjava Ošap.
Šta kažu dostavljači – reciklabilne kese i kutije
Pitali smo “Wolt“, jednu od najvećih kompanija za dostavu hrane u Srbiji, da li kese, koje ova kompanija najčešće koristi, mogu da se recikliraju?
– Sve naše “Wolt” isporuke su u ekološkim papirnim kesama koje se vrlo lako recikliraju. Mogu se koristiti u svim gastronomskim objektima. Kese su biorazgradive, ne sadrže nikakve aditive ili premaze. Oni su bolji od većine ambalaže za jednokratnu upotrebu jer su pretežno FSC sertifikovani – rekli su iz centrale kompanije “Wolt” za portal SRDA.
Kako napominju, na globalnom nivou su fokusirani na mogućnost da prodavcima ponude održiviju ambalažu za jednokratnu upotrebu i podstiču usvajanje programa za višekratnu upotrebu.
– Pokrećemo programe za korišćenje pakovanja za višekratnu upotrebu u više zemalja, ali nažalost, zasad ne i u Srbiji – rekli su nam u ovoj kompaniji.
Kada smo prošle godine u ovo vreme razgovarali sa kompanijom “Ananas” o ambalaži u koju se pakuju proizvodi za dostavu, rekli su nam da je moguće reciklirati sva njihova transportna pakovanja i da su transportne kutije koje naručuju napravljene od recikliranog materijala. Takođe, istakli su da se trude da utiču na vrstu i kvalitet pakovanja svojih partnera.
Čak iako proizvođači i dostavljačke firme budu pakovali u održivu ambalažu koja može da se reciklira, problem nastaje sa pitanjem – a gde građani da odlože papirne kese i kartone za reciklažu? Većina lokalnih samouprava nije započela primarnu separaciju otpada i nema ni reciklažne kontejnere. Gradovi i opštine koje ih imaju uglavnom papir i karton sakupljaju sa još nekim ambalažnim otpadom koji može da isprlja papir i karton ili se sve odlaže u podzemne kontejnere za mešani reciklabilni otpad.
A čak i da se odvojeno sakuplja, ne radi se dovoljno na edukaciji građana pa oni u taj reciklažni kontejner bacaju i druge vrste otpada.
Tu je i problem nedostatka kamiona, pa jedan kamion sakuplja otpad iz kontejnera gde se sakupljaju i druge vrste ambalažnog otpada, pa to sve odlazi na liniju za sekundarnu separaciju, ali je pitanje koliko iz tog mešanog otpada može da se razdvoji papira i kartona za reciklažu.
– Velik problem predstavlja sakupljanje papirne ambalaže u jedinstvenom kontejneru sa drugim ambalažnim otpadom. Papir je ambalažni materijal sačinjen pretežno od organske materije (celuloza/drvo), za razliku od drugih materijala (staklo, metal, plastika) na koje vlaga ne utiče i koji se mogu prati, ukoliko dođe do zaprljanja odnosno kvašenja papira u slučaju odlaganja sa drugim ambalažnim otpadom u kom su često skladištene tečnosti – zbog kvašenja dolazi do pokretanja procesa fermentacije odnosno truljenja te tako odložen papir ne može biti iskorišćen kao sirovina za ponovnu upotrebu odnosno reciklažu – napominje naša sagovornica.
Da li je rešenje odvojeno sakupljati papir i karton, uz prethodnu edukaciju građana?
– Neophodno je da se papir odvaja u posebnoj kanti koja je namenjana isključivo za suv otpad, odnosno papir je potrebno skladištiti posebno kako ne bi došlo do njegove kontaminacije i onemogućavanja njegove dalje upotrebe u postupku reciklaže – kaže direktorka iz Fabrike kartona Umka.
Mnoga ambalaža koja sadrži plastiku ili više materijala ne može da se reciklira kao ni segmenti pakovanja, pa bi firme trebalo da porade na alternativnim pakovanjima. Takođe, posebno je pitanje da li je sva ta ambalaža u kojoj se pakuje hrana bezbedna po zdravlje.
Kada je reč o firmama, mogu da organizuju sakupljanje ambalažnog otpada u svojim kancelarijama i fabrikama, a s obzirom na to da se dosta hrane i proizvoda poručuje u radno vreme, to je prilika da se papir i karton odvajaju na radnom mestu po dogovoru sa sakupljačkom firmom, i tako prikupljen otpad ide u reciklažne centre.
A građani, za početak mogu da učestvuju u reciklaži odvajanjem papira i kartona u reciklažne kontejnere ili u plave kante ako žive u kućama u lokalnim samoupravama gde je započeta primarna separacija.
Važno je da počnemo sa ovim što imamo na raspolaganju, dok se ne uspostavi održiv sistem upravljanja otpadom.
Na Gde reciklirati – Reciklažna mapa Srbije možete pretražiti za vaše mesto, za vrstu otpada izabrati papir i karton, a kao objekat izabrati kontejnere odnosno firmu koja sakuplja, reciklira papir i karton ako imate veće količine ili ako ste firma.
Tagovi
Danijela Ošap Fabrika kartona Umka primarna separacija otpada reciklaža reciklaža ambalaže od dostave reciklaža papira i kartona sakupljanje papira i kartona SRDA Preporučuje upravljanje otpadom Važno