Srpske hidroelektrane se suočavaju sa najnižim dotokom vode u poslednjih deset godina

Elektroenergetski sistem Srbije suočava se sa najnižim dotokom vode u poslednjih deset godina koji je u prethodna dva meseca prepolovljen.
Kako navodi RTS, u EPS situacija se ovog meseca dodatno pogoršala – na Đerdap stiže samo 2.000 kubika vode u sekundi – tri puta manje od junskog višegodišnjeg proseka. Đerdapske hidrolektrane u normalnim uslovima pokrivaju četvrtinu potrošnje struje naše zemlje.
– S obzirom na hidrološku situaciju ova godina će biti slabija po pitanju proizvodnje i očekivanja su da proizvodnja u odnosu na neki prosek bude oko 30 odsto manja – kaže direktor za proizvodnju energije „HE Đerdap“ EPS Radmilo Nikolić.
Brine i to što su i akumulacije u sistemu drinsko-limskih hidroelektrana poluprazne, a one sistemu daju do 12 odsto struje. U odnosu na plan, u osam hidrocentrala na Drini i Limu, proizvodnja je za trećinu manja.
– Loša hidrološka situacija je u celoj Evropi, zbog loših snežnih padavina koje su bile tokom kalendarske 2021. i 2022. tako da je hidrologija na Drini, Savi jako slična kao i na Dunavu – navodi Nikolić.
Suša ne ugrožava samo hidrolektrane, već je generalno i velika pretnja za proizvodnju struje i u termoelektranama.
– U normalnom procesu proizvodnje termoelektrane koriste rečne tokove i vodu iz reka da bi vršile hlađenje tehnološkog procesa. Kada je taj vodostaj nizak, tada postaje kritično a u nekim uslovima moraće se i obustaviti preventivno proizvodnja da se ne bi oštetili proizvodni pogoni. I oni koji imaju nuklearne elektrane, to je takođe kritično iako, oni imaju hladnjake gde drže rezerve vode. Ali dugoročno gledano, to zaista može da bude ozbiljan problem – objašnjava savetnik predsednika PKS za energetiku Miroslav Lutovac.
Evropski elektroenergetski sistemi još prošlog meseca upozorili su da su zbog nedostatka vode već morali da obustave rad nekih termo i nuklearnih blokova.