Rešenje za istrošene dezodoranse i ambalažu od kućne hemije – Beograd je počeo sakupljanje, a u Šapcu postoji reciklaža ovog otpada
Građani se često interesuju šta da rade sa istrošenim dezodoransima odnosno bocama pod pritiskom kao i gde da odlože ambalažu od kućne hemije.
Nedavno je dobra vest stigla za Beograd – postavljeni su mobilni centri za odlaganje opasnog otpada iz domaćinstva. Oni su sada smešteni u pogonima JKP „Gradska čistoća“ na 8 lokacija, i ubuduće bi trebalo da budu planski premeštani na frekventne lokacije u gradu. Više o tome pogledajte u posebnom tekstu na linku Mesta za odlaganje televizora, baterija, tekstila, kućne hemije – U Beogradu dostupni mobilni centri za opasan otpad iz domaćinstva – SRDA.
Boce pod pritiskom i ambalaža od kućne hemije odlažu se uglavnom sa drugim otpadom u kontejner i to završava na deponijama ili u prirodi. Budući da je reč o opasnom otpadu, potencijalno štetnom po zdravlje ljudi i prirodnu sredinu, potrebno je posebno sakupljanje a potom i zbrinjavanje ove ambalaže.
Pitali smo „Gradsku čistoću“ šta se radi sa ovim otpadom kada se sakupi u mobilnim centrima?
– Kada se prikupe količine otpadnih boca pod pritiskom dovoljne za uzorkovanje, vrši se ispitivanje materijala od akreditovane laboratorije. Nakon dobijenog izveštaja akreditovane laboratorije o ispitivanju ovog otpada, u skladu sa izveštajem zaključuje se ugovor sa operaterom koji poseduje neophodne dozvole za upravljanje ovim otpadom u skladu sa zakonom – rekli su nam u JKP „Gradska čistoća“ Beograd. Takođe, isti postupak će biti primenjen i za ambalažu od kućne hemije.
Pitali smo kompaniju „Kemeko“ Valjevo, operatera koji ima dozvole za ove vrste otpada, koja je praksa upravljanja istrošenim dezodoransima i drugim bocama pod pritiskom?
– U našem pogonu u Šapcu zbrinjavamo istrošene boce pod pritsikom. Nakon tretmana, radi se izveštaj o karakteru otpada i dalje postupa u skladu sa zakonom – navode za portal SRDA u kompaniji „Kemeko“.
„Kemeko“ preuzima ove vrste otpada od pravnih lica, ne od građana. Ukoliko su prazne boce zbrinjavaju se u postrojenju u Šapcu, a pune ili polupune boce odlaze u izvoz. Ista je situacija i sa ambalažom od kućne hemije.
Mesta za odlaganje opasnog otpada iz domaćinstva bi trebalo da postoje u svakoj lokalnoj samoupravi.
Prema Programu upravljanja otpadom za period 2022-2031. svaka lokalna samouprava bi trebalo da ima za početak jedan centar za sakupljanje otpada odnosno reciklažno dvorište gde bi građani donosili kabasti otpad, EE otpad, baterije, otpadno ulje i drugi opasan otpad iz domaćinstava itd. Tek nekoliko lokalnih samouprava je počeo da organizuje reciklažna dvorišta. O temi reciklažnih dvorišta pišemo uskoro detaljnije. Pratite SRDU.
Tagovi
mobilni centri za opasan otpad opasan otpad opasan otpad iz domaćinstva reciklaža reciklaža boca pod pritiskom reciklaža dezodoransa reciklaža kućne hemije SRDA Preporučuje