Počinju energetski pregledi stambenih zgrada u 14 gradova i opština
U okviru projekta “Energetska sanacija stambenih, višeporodičnih zgrada priključenih na sistem daljinskog grejanja – Javni ESCO projekat” počinju energetski pregledi stambenih zgrada uključenih u projekat, koji će obuhvatiti procene ušteda energije, obima radova i troškova energetske sanacije, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.
Projekat obuhvata energetsku sanaciju oko 1,4 miliona kvadratnih metara stambenog prostora u 14 gradova i opština širom Srbije, a u okviru projekta je planirano sprovođenje mera energetske efikasnosti koje uključuju termoizolaciju višeporodičnih stambenih zgrada i ugradnju termostatskih ventila na grejnim telima.
Nakon energetske sanacije smanjiće se potrošnja energije i istovremeno poboljšati komfor i kvalitet života građana.
Gradovi koji učestvuju u projektu su Beograd, Novi Sad, Pančevo, Zrenjanin, Kragujevac, Negotin, Čačak, Trstenik, Užice, Kraljevo, Pirot, Vranje, Novi Pazar i Niš.
– Program predviđa da se bespovratnim sredstvima finansiraju energetski pregledi stambenih zajednica, izrada eleborata energetskih pregleda i odgovarajućih studija, kao i 50% vrednosti investicija, dok će se preostalih 50% investicije, vlasnici stanova otplaćivati u jednakim mesečnim ratama, kroz račun za grejanje, tokom okvirnog perioda do 10 godina. Potpisivanje prvih ugovora sa građanima očekuje se tokom 2025. godine – navodi Ministarstvo.
Finansijska vrednost projekta je 64,5 miliona EUR, a sredstva za realizaciju su obezbedili Ministarstvo rudarstva i energetike, Vlada Švajcarske kroz Državni sekretarijat za ekonomske poslove (SECO) i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).
Sastanku projektnog tima za implementaciju projekta PUBLIC ESCO SRBIJA prisustvovali su Maja Vukadinović, pomoćnica ministarke rudarstva i energetike za energetsku efikasnost i klimatske promene, Ana Pajković iz Kancelarije za saradnju Švajcarske, Bojan Bogdanović iz Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), kao i vođa tima Slobodan Jerotić i tim eksperata koji predstavljaju konzorcijum Enova – Niras – EnePlus – LESS Energy, odgovoran za realizaciju projekta. Među učesnicima sastanka su bili i predstavnici lokalnih samouprava i direktori toplana, predstavnici USAID-a koji sarađuju sa ministarstvom na izradi softvera koji će se koristiti i za ove namene, predstavnici Zavoda za zaštitu spomenika kulture.