Počela proizvodnja energije iz otpada koji se sakuplja iz 15 beogradskih opština
Kompanija “Beo čista energija” objavila je danas da je u Beogradu počela proizviodnja energije iz otpada koji se sakuplja sa teritorije 15 gradskih opština.
“Beo čista energija”, koju su osnovali japanska korpracija Itochu, francuska Veolia Grupa i panevropski fond iz Luksemburga Marguerite, uspešno je započela 1. jula pružanje punog obima usluga u skladu sa Ugovorom o javno-privatnom partnerstvu sa Gradom Beogradom u oblasti upravljanja otpadom, navedeno je u saopštenju.
Podseća se da je “Beo čista energija”, zajedno sa Sekretarijatom za zaštitu životne sredine Beograda, uz podršku Međunarodne finansijske korporacije (IFC), Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Razvojne banke Austrije (OeEB) izgradila više novih postrojenja, među kojima je i elektrana na komunalni otpad, u cilju pružanja komunalnih usluga upravljanja otpadom, njegov tretman, ponovno iskorišćenje i odlaganje.
Dobijanjem zelene električne i toplotne energije, termičkim tretmanom do 340.000 tona godišnje (43,6 t/sat) komunalnog otpada, u postrojenju za energetsko iskorišćenje komunalnog otpada, obezbediće se električna energija za pet odsto i toplotna energija za 10 odsto domaćinstava u Beogradu.
Dodatno, kako je naglašeno, tretmanom otpada će se značajno smanjiti količine otpada koji se odlaže na deponije, što će zajedno sa sakupljanjem i prečišćavanjem procednih voda sa deponija, kao i ponovnim iskorišćenjem prerađenog otpada od građenja i rušenja, doprineti merljivom poboljšanju uslova životne sredine u Beogradu i smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte za 210.000 tona ekvivalentnog CO2 na godišnjem nivou.
Od 1. jula ove godine, stručni timovi “Veolia” zaduženi su za upravljanje svim postrojenjima i njihovo održavanje, u skladu sa 25-godišnjim ugovorom o upravljanju i održavanju.
Podseća se da je “Beo Čista Energija” u septembru 2017. godine potpisala Ugovor o javno-privatnom partnerstvu sa Gradom Beogradom za pružanje usluga prerade i odlaganja komunalnog i građevinskog otpada na period od 25 godina.
***
***
“Veolia” preuzima upravljanje deponijom Vinča od francuske SUEZ grupe – SRDA