Održana akcija sakupljanja baterija i sijalica u Kragujevcu – Građanima na raspolaganju kante na 7 lokacija

povecanje stope reciklaze baterije i sijalice
povecanje stope reciklaze baterije i sijalice

Foto: NALED

Na platou ispred zgrade Gradske uprave održana je velika akcija prikupljanja i reciklaže baterija i sijalica koju u okviru projekta „Povećanje stope reciklaže za baterije i sijalice”, u Kragujevcu, sprovode NALED i GIZ sa privatnim partnerima. Uz simbolične nagrade građani su mogli da predaju istrošene baterije i sijalice i na taj način bezbedno uklone opasan otpad iz svojih domaćinstava.

– Cilj akcije prikupljanja i reciklaže baterija i sijalica jeste da podignemo svest naših građana, ali i mlađim generacijama pokažemo koliko je važno da ovaj otpad odlažemo na pravi način. Baterije spadaju u opasan otpad i zato nije dobro bacati ih sa komulanim otpadom u obične kontejnere. Ovo je i način da vodimo računa i stvaramo zdraviju životnu sredinu a pravilno odlaganje toksičnog otpada je jedan u nizu postupaka. U okviru projekta „Povećanje stope reciklaže baterija i sijalica’’ koji sa partnerima NALED-om i Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju – GIZ realizujemo, krajem prošle godine u Kragujevcu su, na sedam lokacija, postavljene posude za bezbedno odlaganje ove vrste otpada –  rekao je Stefan Nikezić, član Gradskog veća za unapređenje i zaštitu životne sredine, i pozvao sve sugrađana da prilikom mesečnih plaćanja računa i komunalija, ponesu ovaj otpad i odlože ih u predviđene kante.

Građane je na štandu sačekalo mnoštvo promotivnog i kreativnog sadržaja, o značaju reciklaže baterija i sijalica i njihovog negativnog dejstva, ukoliko se odlažu zajedno sa komunalnim otpadom i završe na deponijama.

Iako se godišnje upotrebi više od 50 miliona baterija i do 2.000 tona sijalica, u Srbiji još uvek nema organizovanog sakupljanja ovog otpada. Zbog toga je projekat pilotiran prvo u Kragujevcu, a zatim i u beogradskoj opštini Stari grad i na Univerzitetu u Beogradu, kako bi se prikazalo kako bi model održivog sakupljanja mogao da funkcioniše u praksi. Takođe, drugi cilj projekta jeste povećanje stope reciklaže baterija i sijalica za 20% u ovim sredinama.

– Ukoliko se ovakav otpad nađe u prirodi ili deponiji oslobađaju se olovo, kadmijum i živa koji odlaze u zemlju i vodu i tako u naš lanac ishrane, a ukoliko se na deponijama zapale te opasne matrerije odlaze u vazduh i mi ih udišemo. Zarad očuvanja i životne sredine i našeg zdravlja važno je odlagati ih pravilno,a to možemo postići ukoliko obezbedimo infrastrukturu za njihovo odlaganje što ovim projektom i akcijom koje zajednički NALED i GIZ sprovode sa privatnim partnerima sprovodimo – rekla je Sanja Knežević Mitrović, menadžerka za regulatornu reformu u NALED-u.

Ona je podsetila da se sa Gradom Kragujevcem realizuje i projekat reciklaže staklene ambalaže i zaključila da je građanima najpre potrebno obezbediti uslove za pravilno odlaganje i razdvajanje, a tek onda ih informisati zašto je to važno, jer jedno bez drugog ne daje pun efekat.

Sve lokacije za odlaganje baterija i sijalica u Kragujevcu možete pogledati na Gde reciklirati – Reciklažna mapa Srbije.

Tagovi

Podelite na društvenim mrežama

SRDA preporučuje

baner_gdereciklirati_300

Najnoviji tekstovi

Hvala vam na poverenju. Uspešno ste se prijavili na listu za prijem email biltena.
Došlo je do greške. Molimo vas pokušajte ponovo. Ako se problem nastavi, molimo da nas kontaktirate slanjem email poruke.
baner_ekopravo_300
baner_ekoadresar_300